Къщата на Яворов ще остане музей и ще бъде купена от държавата или общината, съобщи заместник-кметът на София Тодор Чобанов по Нова тв. Целта е да се стопанисва от Националния литературен музей в партньорство със Столичната община. 

Чобанов пропусна факта, че още през 2016 г. министерството на културата обяви, че преговаря със собственика да придобие емблематичния имот срещу продажба или замяна. Нищо подобно не се случи, освен че са се натрупали лихви и цената й се е качила. 

Юристите на общината и на министерството на културата търсели начин за придобиване на сградата. Тя се продава на търг от частен съдебен изпълнител за 1,6 млн. лв., тъй като е ипотекирана, а ипотеката не се плаща.

Васил Панчев я купил през 2015 г. срещу натрупан дълг от 300 хил. евро. Казва, че после разбрал, че над имота тегне неизплатена ипотека от предишния й  собственик Володя Лозанов. 

„Обявената цена покрива цялото задължение. Дългът е към физическо лице и към Националната агенция за приходите”, обясни частният съдебен изпълнител  Мирослав Колев.  

„Близо милион евро са били върнати на предишния собственик, но при преизчисляване на лихви или не знам по какъв начин са се оказали разлики от около 300 000 евро, които в момента той предявява към нас. Странното в случая е, че длъжникът, генерирал този кредит, продавал е имота сам на себе си и е платил на съпругата си над 250 000 лв. комисиона, за да продаде от частната си компания имота на дружество с нестопанска цел, на което той е бил председател, изведнъж става кредитор”, разказа Панчев.

Лозанов обаче отговори, че в периода 2009–2013 г. когато е представлявал собственика - сдружение с идеална цел, финансовите задължения са обслужвани в пълен размер и в срок. „Г-н Панчев да отговори защо след 2014 г. това обслужване е престанало”, заяви Лозанов.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин