Къщата музей на Пейо Яворов в столицата е обявена за продан от частен съдебен изпълнител заради неизплатени дългове на собственика й, разкри bTV. Цената е 1,6 млн. лв. Срокът за наддаване е един месец, след това ще обявена цена с 10% по-ниска.

Домът е паметник на културата, но общината преди години го продаде на масонска ложа. След години разруха собственикът се смени, но нищо не се промени. 

Къщата става музей през 1963 г. В този дом на столичната улица „Г.С. Раковски” Яворов и Лора Каравелова са живели малко повече от година до фаталната нощ, в която тя се самоубива, а той се прострелва в слепоочието и ослепява.

Националният литературен музей, който стопанисва музея на втория етаж, научил с изненада за съдбата на къщата от журналиста на bTV.

Собственикът от 2015 г. - фирма с управител Васил Панчев, заявява, че купил имота със скрити задължения - оказало се, че е ипотекиран няколко пъти от предишните собственици. „Ние нямахме представа, че има задължения по имота. Останахме с впечатлението, че имотът е изплатен напълно. Впоследвие се оказа, че не сме знаели всичко по отношение на този кредит”, посочи Панчев.

От необслужения кредит са се натрупали лихви, затова преди ден къщата е обявена за публична продан от частен съдебен изпълнител. 

„При нас дойде взискател по делото, който представи изпълнителен лист в оригинал. Собственикът е заложил този имот на юридическо лице за обезпечаване на отпуснат заем. Доколото ми е известно, това е втора подред ипотека. Преди това е имало още една, която е заличена”, заяви помощник частният съдебен изпълнител Валентин Василев. 

Взискателят по кредита е Володя Лозанов, бивш управител напредишния собственик, съобщи bTV.

"След новината разговарях с министър-председателя Бойко Борисов и министъра на културата Боил Банов общината или държавата да придобият сградата", написа кметът на София Йорданка Фандъкова във "Фейсбук".  "Поради отказ на собственика да я реставрира и поддържа съм налагала най-високата глоба от 100 хил. лв. Преди години беше направен ремонт на фасадата, но състоянието на конструкцията остава тежко“, написа още тя.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията