Белоруската писателка Светлана Алексиевич, носител на Нобелова награда за литература за 2015 г., напусна руския ПЕН клуб в знак на солидарност с изключването от него на писателя и журналист Сергей Пархоменко, съобщи „Интерфакс“. Тя обяви, че се срамува от организацията.

„Мен дълго ме молеха да не напускам, както и десетки достойни хора, които в края на краищата напуснаха: Улицкая, Войнович и други. Останах, надявайки се, че ще успея да оцелея в тази борба, че „тъмната“ страна няма да спечели. Но не успях. И аз нямам повече основания да продължавам тази игра“, казва писателката.

Пархоменко е изключен от руския ПЕН-клуб в края на 2016 г. за „провокативни дейности, несъвместими с неговите цели и задачи“. След това организацията напуснаха Борис Акунин, Лев Рубинщайн и Александър Иличевски. По-рано в знак на несъгласие с политиката на ръководството напуснаха Людмила Улицкая, Виктор Шендерович, Владимир Войнович и Сергей Гандлевский. 

В края на декември повече от 60 членове на руския Пен-клуб се подписаха под призив, в който настояваха Владимир Путин да помилва украинския режисьор Олег Сенцов, който е хвърлен в затвора за участие в терористични нападения.

Руският Пен-клуб е основан през 1989 г. Сегашният му генерален директор е Алексей Симонов.

ПЕН-клуб е международна неправителствена организация, която обединява професионалните писатели и журналисти, работещи в различни литературни жанрове.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин