Илия Троянов – писател, пътешественик и борец за граждански права, е водещ на 6 срещи с известни хора с граждански позиции във Виена през следващите седмици, съобщи „Дер щандарт”. Мястото на срещата е културният сборен пункт Alte Schmiede на Schönlaterngasse 9 в австрийската столица. Гостите са по избор на писателя.

Троянов дискутира по теми, свързани с гражданското общество, капитализма и неговите проявления. Първото „интервю” с публика вече се проведе миналата седмица. Гост беше Кристиан Фелбер, съучредител на движението Attac в Австрия - международна организация за демокрация и социални права. Двамата обсъдиха „интелектуалната леност”. Фелбер покани публиката със затворени очи да си спомни най-щастливия момент от живота си и демонстрира, че в дъното не са парите, към които всички се стремим.

Следващият гост – на 28 май, ще е икономистът Щефан Шулмайстер, работещ в Института за изследване на икономиката. Темата на срещата са правилата на модерното стопанство и все по-отварящата се ножица между богатство и бедност. На 23 юни на писателя ще гостува философът Конрад Паул Лисман, а темата ще е понятието за истина през различните епохи. Останалите трима събеседници все още не са обявени.

ИЛИЯ ТРОЯНОВ е известен с изявената си гражданска позиция по важни проблеми. Преди 2 години той се обяви срещу повсеместното подслушване от американската Агенция за национална сигурност и  дори му беше отказана виза за САЩ. Той оглави подписки и срещу ретроградния закон срещу хомосексуалните, приет в Русия, както и срещу ограниченията на свободата на словото. Книгите му „Кучешки времена” , „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”, „Номад на четири континента”, „Събирачът на светове”, „Ледовете се топят” и др. са преведени на множество езици. Роден е в България през 1965 г., семейството му емигрира през 1971 г. в Германия, където получава политическо убежище, израства в Кения, пише на немски език, през 1999 г. отсяда за пет години в Индия, живее в Германия, в Южна Африка, в Австрия.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията