Последната година на терор е променила Франция, разказа по БНР писателката Ружа Лазарова, която живее в Париж от 1991 г.

"Това е един много бавен процес, но се променят, за съжаление, според мен, хората и настроенията. Страх е всят. Този страх успя да проникне в хората – съдя по познати, по медии. Не бих казала, че се вижда много ясно, но съм чувала много коментари от приятели, че ги е страх вече да пътуват в метрото, че се оглеждат, че внимават къде ще излизат. Усещам едно намаляване на толерантността, едни погледи към различните етнически групи, които са все по-изпълнени със страх и едно възраждане на католицизма, който никога не съм забелязвала. Притеснена съм за френския дух."

Според Лазарова забраната за забрадки в училищата и универститете съществува от години и има основа за нея. Забрадките в квартала ѝ пък не я притесняват. Лазарова, която в книгите си изследва властта в нейния тоталитарен вариант, изрази притеснение от възраждането на авторитарните фигури.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...