Битката за литературното наследство на Франц Кафка най-после приключи. Върховният съд на Израел определи, че ръкописите са  собственост на Националната библиотека на страната, съобщи theguardian.com. Сегашната им притежателка, жителката на Тел Авив Ева Хофе, трябва да ги предаде в най-кратки срокове. От библиотеката твърдят, че скоро ще направят колекцията достъпна онлайн. Тя не е в пълния си вид, част от скъпоценните манускрипти са продадени, като някои от тях са в Германския литературен архив в Марбах. 

Роденият в Прага Кафка умира през 1924 г. Той поръчва на приятеля си Макс Брод да изгори архива му след смъртта му. Брод не посмява да постъпи така и взима ръкописите със себе си, когато през 1939 г. бяга от нацистите в Чехословакия и отива в Палестина.

През 1968 г. от завещанието на Брод става ясно, че архивът на Кафка е завещан на секретарката Естер Хофе. Вменено й е задължение да публикува трудовете, а оригиналите да бъдат съхранявани от подходяща институция. Хофе наистина издава произведенията на Кафка на немски език, но през 1973 г. тръгва да продава ръкописите на търг. Тя успява да продаде „Процесът” за 2 млн. долара. Тогавашният главен прокурор на Израел я предупреждава, че няма право да се разпорежда с тях.

Естер Хофе умира през 2007 г. и оставя литературното наследство на Кафка на дъщерите си. Библиотеката завежда дело срещу тях. Те отказват да предадат архива, чиято стойност е оценена на милиони долари, като твърдят, че майка им можела да се разпорежда с него, както намери за добре. Върховният съд посочва, че Макс Брод не е искал собствеността му да бъде продадена на най-висока цена, а да намери подходящото си място в културна институция.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.