Битката за литературното наследство на Франц Кафка най-после приключи. Върховният съд на Израел определи, че ръкописите са  собственост на Националната библиотека на страната, съобщи theguardian.com. Сегашната им притежателка, жителката на Тел Авив Ева Хофе, трябва да ги предаде в най-кратки срокове. От библиотеката твърдят, че скоро ще направят колекцията достъпна онлайн. Тя не е в пълния си вид, част от скъпоценните манускрипти са продадени, като някои от тях са в Германския литературен архив в Марбах. 

Роденият в Прага Кафка умира през 1924 г. Той поръчва на приятеля си Макс Брод да изгори архива му след смъртта му. Брод не посмява да постъпи така и взима ръкописите със себе си, когато през 1939 г. бяга от нацистите в Чехословакия и отива в Палестина.

През 1968 г. от завещанието на Брод става ясно, че архивът на Кафка е завещан на секретарката Естер Хофе. Вменено й е задължение да публикува трудовете, а оригиналите да бъдат съхранявани от подходяща институция. Хофе наистина издава произведенията на Кафка на немски език, но през 1973 г. тръгва да продава ръкописите на търг. Тя успява да продаде „Процесът” за 2 млн. долара. Тогавашният главен прокурор на Израел я предупреждава, че няма право да се разпорежда с тях.

Естер Хофе умира през 2007 г. и оставя литературното наследство на Кафка на дъщерите си. Библиотеката завежда дело срещу тях. Те отказват да предадат архива, чиято стойност е оценена на милиони долари, като твърдят, че майка им можела да се разпорежда с него, както намери за добре. Върховният съд посочва, че Макс Брод не е искал собствеността му да бъде продадена на най-висока цена, а да намери подходящото си място в културна институция.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.