Двудневна международна научна конференция, посветена на 150 години от рождението на Пенчо Славейков, беше открита днес, 16 май, в БАН. В заседанията участват учени от университети и научни институти от Българска академия на науките, които ще изнесат 44 доклада. Ще бъдат представени и 9 доклада от учени-българисти от елитни европейски университети. Специален акцент е поставен и върху неосъществената Нобелова награда за Пенчо Славейков.

В пространството пред Народния театър, чийто директор е бил поетът, ще бъде представена изложба, която чрез много неизвестни или малко познати документи и снимки ще разкаже за живота и творчеството му.

На 17 май в столичната зала „България” от 19:00 ч. е организиран тържествен концерт. Акцентът в програмата е Бетовен, което се обвързва, както с философската поема "Cis moll" на Славейков, така и с интелектуалното му пристрастие към музиката на този композитор.

Към конференцията ще се присъедини и кметът на италианския град Брунате, където през 1912 г. умира Пенчо Славейков. Той ще дари вещи на Славейков, които градът ревниво пази почти век.

„Конференцията едва побра повече от 40 доклада на елитни учени от България и от чужбина, което, разбира се, е много радостно, защото показва, че и името и творчеството на Пенчо Славейков са актуални и днес. Те носят послание, носят знание, предизвикват нови смисли. И се надявам, че всички доклади, различни помежду си, ще бъдат много интересни. Единствено ще кажа, че участват учени от всички университетски центрове и институти на академията, чуждестранни учени от Германия, Швеция, Италия, Полша, Чехия и дано някого не забравям в този момент. Може би, като един по-интересен акцент, който не е свързан с творчеството на Славейков, е един тематичен блок, който разглежда и ни разказва чрез нови документи, историята около неслучилата се Нобелова награда. Славейков и днес близък ни е с това, че поставя духовността над всичко, че създава чрез своето творчество една представа елитна за българската литература, за българската култура.  Преди повече от век, всъщност той прави така, че тази литература се вписва като равностойна и достойна в европейското културно пространство”, заяви за БНР доц. Елка Трайкова, директор на института за литература при БАН .

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.