Египетският президент Абдел Фатах ал Сиси получи писмо с призив да освободи писателя и журналист Ахмед Наджи, съобщи theguardian.com. Авторът попадна под ударите на закона заради роман, в който според властите неморално се говори за секс и дрога. Наджи беше осъден на 2 години затвор.

Сред подписалите са Филип Рот, Уди Алън, Пати Смит, Дейв Егърс, Чимаманда Нгози Адичи, Стивън Сондхайм и много други представители на културния елит. Писмото е инициатива на американския ПЕН клуб, който редовно протестира срещу посегателства върху пишещи по целия свят. Правозащитниците твърдят, че етипетската прокуратура е политически зависима, а Наджи е преследван, защото критикува управляващите за корупция. За да подкрепи писателя, ПЕН клубът реши да му връчи годишната си награда за литература. Церемонията ще е на 16 май в Ню Йорк. 

Египетската конституция, приета през 2014 г. след „арабската пролет” привидно гарантира свободата на словото, като забрани осъждането на писатели и журналисти заради произведенията им. В същото време обаче криминализира литературното съдържание, което „нарушава публичния морал”. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 166 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.