Частната фирма, която притежава къщата музей на Пейо Яворов на ул. "Раковски" № 136 в София, е готова да я върне на държавата и в замяна да получи терен на друго място в София. Новината дойде от Министерството на културата, което съобщи, че тази седмица министърът Вежди Рашидов се е срещнал с новия директор на Националния литературен музей Пламен Георгиев - Крайски и с новия управител на "Дом Яворов - ЕООД" Васил Панчев.

Музеят е в плачевно състояние и се нуждае от незабавен ремонт, в противен случай трябва да бъде затворен, се казва в съобщението на министерството. За това е алармирал Крайски.

Панчев е уверил Рашидов, че на 18 април дружеството е предприело спешен козметичен ремонт на къщата, за да може през май тя да отвори врати за Нощта на музеите. Това обаче не решава въпроса с падащите мазилки, наводненията и с повреждането на ценните експонати от последните години на Яворов и съпругата му Лора, която се самоубива в този дом на 20 ноември 1913 г.  

През 2009 г. сградата, която е паметник на културата, стана собственост на Великата ложа на старите свободни и приети зидари в България  (ВЛССПЗБ) и тогава се разбра, че е получено разрешение да бъда превърната в пиано бар. На втория й етаж обаче е музеят на Яворов. След поредица от съдебни дела, чийто изход не е известен, явно плановете са отпаднали, а собствениците са се сменили.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин