„У нас огромна част от хората ръкопляскат на фашизоиди. По медиите се появяват хора, които говорят неща, които все повече възмущават. Всеки втори ден, във „Фейсбук“ от моите приятели някой качва такъв тип фраза – „Това не е моята държава“. Това значи, че нашето общество се е разпаднало на малка, либерална интелигенция, едни крайни фашисти и абсолютно безразлични хора, които не се интересуват от нищо.”  

Това заяви в Мисия България на телевизия BIT проф. Ивайло Дичев, автор и преподавател по културна антропология в Софийския университет.

„Голяма част от хората в света се превръща в домашни животни, за които системата се грижи за известно време, а накрая ще бъдат избутани. Това е загуба на смисъл и посока. Тези хора започват да стават все по-отчаяни и отчаяни. Общества, които са малко по-улегнали, богати и развити, по-добре се справят с проблемите“, посочи той.

 Според него в момента расте поколение, което се е отчуждило от света, в който живее. Нещо трябва да се случи, тъй като в България реформите се случват само когато всичко се срине.

ИВАЙЛО ДИЧЕВ е автор на художествена литература. Носител е на наградите „Паница” (1999), „Черноризец Храбър” (2002) и „Димитър Пешев” (2005).

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Търсех баща си в света на тъмнокожите музиканти, тъй като те излъчват мъдрост, опит, тъга и самота. Никога не съм се интересувал от музикални момчета. От най-младите ми години съм се интересувал от музикални мъже.”

Ерик Клептън, английски музикант, роден на 30 март преди 78 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията