Изложба, посветена на 150 г. от рождението на Пенчо Славейков, се открива на 12 април в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” и ще остане там до 9 май, съобщи Министерството на културата. Славейков е роден на  27 април 1866 г. 

Изложбата ще бъде открита в 11 ч. от проф. Боряна Христова -  директор на библиотеката, и от Пламен Крайски – директор на Националния литературен музей. При откриването актьорът Янко Лозанов ще изпълни творби на Пенчо Славейков.

Експозицията включва оригинални авторски и преводни книги на поета, негови лични вещи, снимки, ръкописи, документи, кореспонденция и художествени произведения. Фотографии ще покажат семейната среда и моменти от ранните му години в Трявна. 

Представени са неговият студентски период в Лайпциг (1892–1898 г.), принадлежността му към литературния кръг „Мисъл”, сътрудничеството му в списание „Мисъл”, дейността му като директор на Народния театър. Много от документите се показват за първи път. 

От личните вещи на поета ще бъдат показани дървена мастилница с метални орнаменти и синьо стъкло, перодръжката от писалищната му маса, уредът му за масаж на ръцете, нож за рязане на хартия, цигаре, шал, както и пишеща машина, „Адлер. Има вещи и на неговата спътница – поетесата Мара Белчева - саше за носни кърпички от червена коприна, кожени ръкавици, копринен шал, изящен сервиз от дома й и др. 

Проследени са и последните  години от изгнаничество на  поета и смъртта му в Брунате - Италия.

Организатори са Националният литературен музей, къщата-музей „Петко и Пенчо Славейкови“ в София и Националната библиотека. Автори и куратори на изложбата са д-р Милена Тафрова, д-р Руслан Иванов от Националната библиотека и Здравка Никовска, главен уредник на къщата-музей „Петко и Пенчо Славейкови“.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...