Автори от цял свят изразиха солидарност с палестинския поет Ашраф Фаяд (35), осъден на смърт в Саудитска Арабия заради атеистични стихотворения, съобщи theguardian.com. В отворено писмо до съда международният ПЕН клуб настоява осъденият да бъде освободен, а свободата на словото разрешена. 

Фаяд беше признат за виновен, че отричал исляма и бил вероотстъпник. Той е в ареста от 2013 г., когато е арестуван от религиозната полиция в Саудитска Арабия. Първата му присъда е 4 г. затвор и 800 удара с пръчка. Миналата седмица беше осъден по второ обвинение на смърт. За доказателство в процеса е послужила стихосбирката на поета „Instructions Within”, която е забранена в Саудитска Арабия, както и постинги в „Туитър”. 

„Не е престъпление мирно да изразяваш мнението си. Всеки индивид има свободата да вярва или да не вярва. Свободата на съвестта е естествено човешко право. Смъртната присъда на  Ашраф Фаяд е поредният пример за липсата на толерантност към свободата на изразяване в Саудитска Арабия и преследването на свободомислещите”, пише в писмото на ПЕН клуба. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...