БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

На 8 януари на 76 г. внезапно ни напусна Владо Даверов – писател, драматург, сценарист, тв ръководител.

За мен това е тежка загуба.

Аз съм израснал с неговото творчество, чел съм всичките му романи и новели, запознат съм с повечето от сценариите му.

Писал съм отзив за последната му книга от 2020 г. “Съвършенство“, а за майсторството му като романист имам отделно изследване – „Романистът Владо Даверов“ от 2013 г.

Отлагах печатането на ревю за драмата „Не бях аз“, 2024, своеобразно театрално продължение на култовия у роман „Вчера“ от 1989 г.с режисьор Лиза Шопова, тъй като бях озадачен от разликата между пиесата и прозаичното продължение на романа, под заглавие „Прайм тайм“ , излязло през  2009 г.

Сега това вече няма никакво значение.

Даверов отиде в един по-добър свят, реализирал се напълно, той остава в съзнанието ни именно като авторът на „Вчера“, култов филм на Иван Андонов по негов сценарий, без да забравяме, че е автор на текста на незабравимата песен на Кирил Маричков „Клетва“ и още по-успешен и популярен роман, написа пет сборника с разкази, девет романа, единадесет сценария…

В едно интервю, взето от мен с големия и вече също покоен режисьор и мой съгражданин Людмил Тодоров от 2015 г. той чистосърдечно си призна, че с най-голям успех от филмите му се е ползвал „Двама мъже извън града“ от 1998 г., като според  него основната заслуга е на сценариста Владо Даверов, по чийто едноименен разказ бе заснета тв лента.

Познавах се лично с Даверов.

Имах две срещи с него през лятото на  1992 г., когато бе завеждащ отдел „Национален живот“ на вестник „Демокрация“, разговаряли сме подробно за току-що излезлия му тогава роман „Кенеди“, знаех, че има вероятност той да бъде екранизиран, че към него е проявила интерес режисьорката  Станислава Калчева…

Винаги с интерес съм следял творческото му развитие и смятах, че след „Не бях аз“ има още какво да каже на своите  почитатели…

Уви, Смъртта ме опроверга и докато преодолявам шока от ненавременната му кончина ще препрочета отново „Вчера“ и „Съвършенство“.

В негова памет, а и защото го заслужава.

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…