Американският писател Пол Остър, придобил световна слава с "Нюйоркска трилогия", почина на 77 години от усложнения от рак на белия дроб, предаде АФП, като цитира в. "Ню Йорк таймс".

Смъртта му беше потвърдена от писателката и негова приятелка Джаки Лайдън в имейл до АФП.

Кончината на твореца е настъпила на 30 април в Бруклин. "Пол почина в дома си, заобиколен от близките си", написа Лайден. 

Миналата година съпругата на Остър - писателката Сири Хуствет, обяви, че той страда от рак.

Роден през 1947 г. в щата Ню Джърси, той се превърна в нюйоркска литературна икона с публикуваната през 1987 г. "Нюйоркска трилогия", която придаде философски привкус на жанра на криминалната литература, отбелязва АФП. Пол Остър е автор на повече от тридесет книги и е преведен на над 40 езика. 

Някои от книгите му разглеждат темата за случайността и съвпадението, които променят съдбите на героите му. 

В "Нюйоркска трилогия" героите на Остър се впускат в търсене на своята идентичност като детективи в лабиринта от небостъргачи на Манхатън, където всичко е само отражения и фалшиви привидности. 

Наследник на евреи ашкенази Остър изучава френска, италианска и британска литература в Колумбийския университет в Ню Йорк.

След като се дипломира, отива да живее в Париж от 1971 до 1975 г. и превежда френски поети. Налага му се да работи на няколко места, преди да може да се издържа от книгите си. Наследството, което получава от баща си, починал през 1979 г., му позволява да се посвети на писането, отбелязва АФП.

През 1982 г. излиза автобиографичният роман на Остър "Изобретяване на самотата". През 1987 г. писателят пробива на международната сцена, особено в Европа, с "Нюйоркска трилогия".  Сред другите творби на Остър са "Левиатан", "4 3 2 1", "Книга на илюзиите", "Лунен дворец", "Нощта на оракула", "Бруклински безумства".

Пол Остър е и сценарист. Негово дело е филмът "Дим" (1995) на режисьора Уейн Уонг и с участието на Харви Кайтел, Уилям Хърт, Харолд Перино. Той разказва за изгубени души, гравитиращи около бруклински магазин за тютюн. След това се появява и продължението "До посиняване" , в което отново работят заедно с Уонг.

В края на 2022 г. писателят е диагностициран с рак, но въпреки това успява да завърши последната си книга с носталгично звучене - "Баумгартнер", отбелязва АФП. 

 

Източник: Теодора Славянова, БТА

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.