Американският писател Пол Остър, придобил световна слава с "Нюйоркска трилогия", почина на 77 години от усложнения от рак на белия дроб, предаде АФП, като цитира в. "Ню Йорк таймс".

Смъртта му беше потвърдена от писателката и негова приятелка Джаки Лайдън в имейл до АФП.

Кончината на твореца е настъпила на 30 април в Бруклин. "Пол почина в дома си, заобиколен от близките си", написа Лайден. 

Миналата година съпругата на Остър - писателката Сири Хуствет, обяви, че той страда от рак.

Роден през 1947 г. в щата Ню Джърси, той се превърна в нюйоркска литературна икона с публикуваната през 1987 г. "Нюйоркска трилогия", която придаде философски привкус на жанра на криминалната литература, отбелязва АФП. Пол Остър е автор на повече от тридесет книги и е преведен на над 40 езика. 

Някои от книгите му разглеждат темата за случайността и съвпадението, които променят съдбите на героите му. 

В "Нюйоркска трилогия" героите на Остър се впускат в търсене на своята идентичност като детективи в лабиринта от небостъргачи на Манхатън, където всичко е само отражения и фалшиви привидности. 

Наследник на евреи ашкенази Остър изучава френска, италианска и британска литература в Колумбийския университет в Ню Йорк.

След като се дипломира, отива да живее в Париж от 1971 до 1975 г. и превежда френски поети. Налага му се да работи на няколко места, преди да може да се издържа от книгите си. Наследството, което получава от баща си, починал през 1979 г., му позволява да се посвети на писането, отбелязва АФП.

През 1982 г. излиза автобиографичният роман на Остър "Изобретяване на самотата". През 1987 г. писателят пробива на международната сцена, особено в Европа, с "Нюйоркска трилогия".  Сред другите творби на Остър са "Левиатан", "4 3 2 1", "Книга на илюзиите", "Лунен дворец", "Нощта на оракула", "Бруклински безумства".

Пол Остър е и сценарист. Негово дело е филмът "Дим" (1995) на режисьора Уейн Уонг и с участието на Харви Кайтел, Уилям Хърт, Харолд Перино. Той разказва за изгубени души, гравитиращи около бруклински магазин за тютюн. След това се появява и продължението "До посиняване" , в което отново работят заедно с Уонг.

В края на 2022 г. писателят е диагностициран с рак, но въпреки това успява да завърши последната си книга с носталгично звучене - "Баумгартнер", отбелязва АФП. 

 

Източник: Теодора Славянова, БТА

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„У дома в кухнята виси нож от снимките на „Фатално привличане". Най-добрият начин да напомни на обкръжаващите, че не трябва да обиждат жените.“

Глен Клоуз, американска актриса, родена на 19 март преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж.