Изложбата „Рачо Стоянов – живот и творчество“ ще бъде открита в художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово на 24 януари. Това съобщи за БТА Стефка Вуцова, главен експерт в Държавен архив-Габрово.

Експозицията е посветена на 140-годишнината на драматурга, писател и преводач Рачо Стоянов и се организира съвместно между исторически музей - Дряново, Държавен архив-Габрово и Художествена галерия „Христо Цокев” в града.

В нея са включени табла със снимки и документи от личния фонд на Рачо Стоянов, съхраняван в държавен архив в Габрово, както и лични вещи, съхранявани във фондовете на Исторически музей - Дряново. Ще бъде експонирана и каменна глава на Рачо Стоянов с автор Димитринка Грънчарова, съхранявана в художествена галерия „Христо Цокев”, допълват организаторите. 

РАЧО СТОЯНОВ -  писател, драматург и реводач, роден на 7 октомври 1883 г. Възпитаник е на Априловската гимназия в Габрово. Работил е като чиновник, бил е актьор и коректор.  За пръв път печата през 1904 г. в сп. “Летописи“. Сътрудничи на списанията „Летописи“, „Демократически преглед“, „Съвременник“, на вестниците „Ден“, „Македония“, „Литературен глас“ и „Литературен фронт“. През 1927 г. Народният театър в София открива сезона си с драмата му „Майстори“, написана през 1922 г. Пиесата е поставяна и в театрите на Белград (1936), Прага (1938), Загреб (1943). През 1936 г. публикува повестта „Майка Магдалина“, наградена от БАН. Неговите стихотворения са издадени чак през 2010 г. Превежда и художествена литература от руски, френски и английски език: Ръдиард Киплинг (романа „Ким“), Джек Лондон (романа „Мартин Идън“), Робърт Луис Стивънсън (романа „Островът на съкровищата“), Кнут Хамсун (романа „Редакторът Люнге“, от руски), Фьодор Достоевски (повестта „Бели нощи“), Антон Павлович Чехов (повестта „Кащанка“ и др.), Луис Бромфийлд и др. Заради голямата му самокритичност много романи, пиеси и повести остават незавършени. Умира на 12 януари 1951 г.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин