"Свободна Европа"

Писателят Дмитрий Глуховски е осъден задочно на осем години затвор в колония от общ тип по обвинение в дискредитиране на руската армия в онлайн публикации, осъждащи руската война в Украйна.

Това съобщиха световните агенции във вторник, като решението е взето ден по-рано. Издадена е заповед за ареста на Глуховски. Първоначалното искане на прокуратурата е девет години затвор в наказателна колония.

"Басманският съд ме осъди на осем години затвор за публикациите ми за Буча и Ирпен, за Мариупол и Харков, за това, че нарекох военните престъпления - военни престъпления и дори само войната - война. Според съда съм извършил тези престъпления на основата на политическа омраза, защото обвиних лично президента Путин в разгръщането на клането", написа в канала си в Телеграм писателят.

"Няма да се откажа от думите си, а и е невъзможно да ги оттегля. Съвсем очевидно е, че ме наказват просто за това, че изричам истината на глас, че изричам неща, които са толкова очевидни за всички, че човек трябва да е сляп, за да ги отрече", добави Глуховски.

Делото срещу писателя се разглежда задочно, тъй като Глуховски напусна Русия след началото на войната срещу Украйна. Ден преди руските войници да навлязат в Украйна той публикува в социалните мрежи есе, в което сравнява репресиите на Путин с тези на Сталин. Той беше обявен и за чуждестранен агент.

Адвокатът на Глуховски Вероника Полякова по-рано нарече наказателното дело срещу клиента си "политическо преследване". Според нея обвиненията, повдигнати срещу писателя, не отговарят на закона.

 

Как протича делото

Според материалите по делото, Глуховски е публикувал на личните си страници в социалните мрежи текстове и видеоклипове, "сглобени с изкуствено създадени доказателства за обвинения в предполагаеми умишлени престъпления, извършени от военнослужещи на руските въоръжени сили по време на специална военна операция в Украйна", пише руската агенция ТАСС.

Според изданието Медиазона срещу писателя са свидетелствали Юлия Лозанова (Витязева), служителка на информационната агенция NewsFront, и Иван Климов, редактор на московския "Рупор" и на "Аналитичния център по проблемите на сигурността". NewsFront е в списъка със санкции на Европейския съюз (ЕС), тъй като разпространява дезинформация и има връзки с Федералната служба за сигурност (ФСБ).

Лозанова и Климов не са се познавали лично с Глуховски, но твърдят, че са били засегнати от публикациите на писателя за Буча и Мариупол.

Глуховски по-рано каза, че причината за делото срещу него е пост в Инстаграм, в който той държи руския президент Владимир Путин отговорен за разпалването на войната в Украйна.

 

Кой е Глуховски

Дмитрий Глуховски е съвременен руски писател, автор на поредицата романи "Метро" и на филмовата адаптация на романа "Текст" от 2019 г. Автор е и на сценария на филма "Текст", за който получава филмовата награда "Ника".

След началото на войната Глуховски е наричан “пророк”, тъй във като в романите му сюжетът се развива за постапокалиптична Русия. В интервю за радио Свобода Глуховски казва, че не се занимава с пророчество, а романите му се базират на наблюдения върху социалния и политически дневен ред, върху които се опитва да прогнозира бъдещето.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?