"Сърцето ни е разбито от смъртта на нашата любима авторка Хилари Мантел и мислите ни са с нейните приятели и семейство, особено със съпруга й Джералд. Това е опустошителна загуба и можем само да сме благодарни, че тя ни остави толкова прекрасни творби.", написа в "Туитър" издателство 4th Estate Books, което публикува книгите на известната английска писателка.

Тя е най-продавана съвременна английска писателка. Два пъти печели най-престижната литературна награда на Великобритания - "Букър" за "Вълци"(Wolf Hall) и "Доведете труповете" (Bring up the Bodies), първите две книги от трилогията. Финалът на поредицата - "Огледалото и светлината" (The Mirror & the Light), беше публикуван през март 2020 г.

ХИЛАРИ МАНТЕЛ е родена на 6 юли 1952 г. в Глосъп, Дарбишър, Англия, в работническото римокатолическо семейство на Маргарет и Хенри Томпсън. Родителите й се развеждат, когато е малка. Майка й се омъжва за Джак Мантел, който й става втори баща, и от когото взема фамилното си име. Израства в Хапдфийлд и Чешър. През 1970 г. завършва Лондонското училище по икономика и политически науки, а през 1973 г. Университета на Шефилд с бакалавърска степен по право.

След дипломирането си работи на различни места, включително продавач и социален работник в гериатрична болница. Пътува със съпруга си и в периода 1977-1982 г. работи като учител в средно училище в Ботсуана, а в периода 1983-1986 г. живее и работи в Джеда, Саудитска Арабия. Заради изолацията си в чужбина и заболяване от ендометриоза, през 1974 г. започва да пише исторически роман за френската революция, който е публикуван чак през 1992 г. под името „A Place of Greater Safety“.

Първият й роман „Every Day Is Mother's Day“ от поредицата „Фамилия Аксън“, който завършва в Джеда, е публикуван през 1985 г.

След завръщането си в Англия в периода 1987-1991 г. е филмов критик на „The Spectator“, и рецензент за редица статии и списания във Великобритания и САЩ.

Първият й роман „Вълци“ от историческата поредица „Томас Кромуел“ е публикуван през 2009 г. След падането на кардинал Улси, неговият секретар Томас Кромуел се оказва сред предателствата и интригите на двора на крал Хенри VIII и скоро става близък съветник на краля, роля изпълнена с опасности. Романът „Вълци“ и следващият „Доведете труповете“ са удостоени с престижната награда „Букър“, както и други награди. През 2015 г. поредицата е екранизирана в успешния и награден телевизионен минисериал „Вълци“ с участието на Марк Райланс, Деймиън Люис, Клер Фой, Том Холанд, Джонатан Прайс и Джоан Уоли.

През 2006 г. писателката е удостоена с отличието Командор на Ордена на Британската империя, а през 2016 г. е удостоена с рицарско звание на Ордена на Британската империя за цялостното си творчество. Доктор хонорис кауза е на Кеймриджкия университет (2013), на университета на Дерби (2013), на университета „Бат Спа“ (2013), и Оксфордския университет (2015).

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.