На 22 септември се навършиха 100 години от смъртта на Патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Българската академия на науките ще отбележи годишнината, включена в календара на ЮНЕСКО, на 14 и 15 октомври.

Акад. Юлиан Ревалски - председател на БАН, ще открие академичното честване на класика от 10 ч. в четвъртък в зала "Марин Дринов. От 10.30 ч. проф. Милена Кирова от СУ "Св. Климент Охридски" ще изнесе доклад, посветен на ролята и мястото на Иван Вазов в канона на българската литература.

Във фоайето на централната сграда на БАН на ул. "15-ти ноември" №1. ще бъде открита изложба с документи от научния архив и Централната библиотека на БАН, някои от които досега не са показвани публично - поканата за венчаването на Иван Вазов и Атина Болярска, първото завещание, което поетът собственоръчно съставя още през 1890 г., и фотография на поета, направена година преди смъртта му. Достъпът до изложбата е свободен.

Литературно четене на стихове от и за Вазов ще се проведе на гроба му. Ще участват Мирела Иванова, Георги Господинов, Иван Христов, ученици от 91-ва езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" и ученици от II Английска езикова гимназия "Томас Джеферсън".

Институтът по литература при БАН организира двудневна научна конференция в залите на Централната сграда на БАН. На 14 октомври от 14 ч. и на 15 октомври от 9 ч. до 18.30 ч. могат да бъдат изслушани докладите на 50 учени от България и от чужбина, сред които са известни изследователи на Вазовото творчество като член-кореспондент проф. Милена Цанева, както и млади специалисти и чуждестранни българисти, преподаватели и преводачи на Вазовите текстове.

Съорганизатор на културната част от програмата е Народният театър "Иван Вазов". Той ще се включи с премиерен спектакъл "Народът на Вазов" на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева на 15 октомври от 19 ч.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.