"Свободна Европа"

Продължението на филма „Борат“, в който участва българската актриса Мария Бакалова, спечели две награди „Златен глобус“ – за най-добра комедия и за най-добър актьор в комедия за ролята Борат на Саша Барън Коен.

Мария Бакалова, която беше номинирана за най-добра актриса в комедия, не получи наградата. Призът грабна Розамунд Пайк за ролята ѝ във филма „Много ми пука“. Другите претендентки за отличието бяха Кейт Хъдсън, Мишел Пфайфър и Аня Тейлър-Джой.

Мария Бакалова е първата българска актриса, номинирана за „Златен глобус“.

„Този успех би бил невъзможен без човека, който се появи от нищото и се оказа нов, истински комедиен талант“, каза Саша Барън Коен по време на церемонията, намеквайки за Бакалова. „Говоря за Руди Джулиани“, добави с шега той.

Наградите на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд бяха връчени на необичайна церемония заради пандемията от коронавирус. Водещите на церемонията Тина Фей и Ейми Полър водиха на живо от два различни града – Ню Йорк и Лос Анджелис. На церемонията присъства само абсолютно необходимият персонал. Номинираните се включваха само през видео връзка.

Наградата за най-добра драма получи „Номадленд“, а Хлоуи Жао получи статуетката за същия филм, но като най-добър режисьор. Починалият миналата година Чадуик Боузман беше избран за най-добър актьор за ролята си в Ma Rainey's Black Bottom. Андра Дей взе наградата при актрисите за ролята си в The United States vs Billie Holiday.

При поддържащите роли Даниел Калууя бе отличен за играта си в Judas and the Black Messiah, а Джоди Фостър - в The Mauritanian. Аарън Зоркин бе обявен за най-добър сценарист - на The Trial of the Chicago 7, а Minari - за най-добър чуждоезичен филм.

Сред сериалите най-много отличия получиха „Дамски гамбит“ и „Короната“. Сериалът за шахматистката Елизабер Хармън стана победител в категорията „Мини сериал“, а историята за британското кралско семейство - в „Драматичен сериал“.

Джош О’Конър взе наградата за най-добър актьор в сериал за ролята си на принц Чарлз в „Короната“. Ема Корин беше отличена за най-добра актриса за ролята си на принцеса Даяна в същия сериал. Аня Тейлър-Джой получи приза за най-добра актриса в мини сериал.

Наградата за цялостно творчество беше връчена на Джейн Фонда.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.