На 1 ноември – Деня на народните будители, БНТ ще излъчи премиерно  от 17 ч. музикалния филм „Вазовите песни“. Филмът е посветен на 170-та годишнина от рождението на патриарха на българската литература. 

В ролята на Иван Вазов е Валентин Танев, а майката на поета е изграна от Ани Петрова.

Сценаристи на продукцията са Даниел Спасов и Димитър Шарков, който е и режисьор на филма. Оператор  е Николай Илиев, изпълнителни продуценти са Стела Стойкова и за СТФ „Екран” - Миладин Гергов. Редактор е Милен Иванов, а художник по костюмите - Ели Пешева.  

Филмът е заснет в къщите-музеи „Иван Вазов” в София и в Сопот, както и в Черепишкия и Драгалевския манастир. 

„За мен, песните на Вазов са усещане за родина.  Вазов е фундамент в българската литература и песните му са преминали всички бариери на времето. Сякаш са получили одобрението на българите и служат като мост, обединяват поколенията. Не случайно песните на патриарха на българската литература са толкова различни – маршова, стари градски и училищни песни – те предават духа на времето и настроенията на авторите на музиката. Вълнуващи са и не бива да ги забравяме“, казва Даниел Спасов.

Създадени са и нови музикални произведения по творчеството на писателя, които ще прозвучат за първи път в този филм. Това са „Българският език“, „Гроздобер“ и „Люлека ми замириса“.  Включени са още някои от най-вълнуващите песни по произведения на Вазов като: „Де е България”, „Край Босфора”, „Радецки”, „Когато бях овчарче”, „Боят настана”, „Песента на синчеца”, „Два бука”, „Молитва”. Песните са в изпълнение на: Лили Иванова, квартет „Славей”, Нели Андреева (ансамбъл „Филип Кутев”), формация „Български гласове” с диригент Ангел Ангелски, мъжки хор „Гусла” с диригент Валентин Бобевски, квартет „Светоглас”, младите певци Антонио Симеонов и Весела Асенова. 

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин