ДИЛЯНА ТЕОХАРОВА, "Свободна Европа"

През 80-те никой не предполага, че 12-годишният Ке Хюи Куан, познат днес като Джонатан Ке Куан, ще бъде избран да играе в "Индиана Джоунс и храмът на обречените" на Стивън Спилбърг.

Близо 40 години по-късно, без много други забележителни участия Куан отново опровергава всички очаквания и печели "Оскар" за поддържаща мъжка роля във филма "Всичко, навсякъде, наведнъж" - големият победител на тазгодишните награди.

"Майка ми е на 84 години и е вкъщи и гледа. Мамо, току-що спечелих "Оскар"!", каза той на церемонията в неделя.

Куан е от виетнамски произход. Той се разделя с майка си, когато е едва на седем, и емигрира в Хонг Конг с баща си в края на 70-те - малко след приключването на войната и смяната на политическия режим в страната. Останалата част от семейството му отива в Малайзия, а през 1979 г. всички се събират в Лос Анджелис, Калифорния.

Там той е тримата му братя и сестри се сблъскват с дискриминация, която Куан по-късно казва, че е била травмираща. Няколко години по-късно Куан попада на кастинга за "Индиана Джоунс" като придружител на по-малкия си брат, но накрая е избран вместо него. "Това беше един от най-щастливите моменти в живота ми", казва актьорът пред "Гардиън" за снимките на филма.

По-късно участва във филма "Дяволчетата", а след това дълго време не успява да получи значими роли. Една от причините според него е, че по това време възможните роли за азиатски актьори са значително по-ограничени. Той продължава да участва в различни продукции като актьор до 2002 г., като след това работи предимно като координатор на каскади и асистент-режисьор.

През 2018 г. е впечатлен от филма "Луди богати азиатци" и решава да опита да се върне пред екрана. Скоро след това е избран за е именно "Всичко, навсякъде, наведнъж".

"Изискваше се смелост, за да дам глас на тази моя мечта, мечта, от която трябваше да си тръгна, и не мислех, че тя ще намери пътя си обратно", казва той пред "Лос Анджелис Таймс".

Ролята му на Уеймонд Уанг неочаквано го отвежда до Оскарите, където той отново се среща с лицето на Индиана Джоунс - Харисън Форд, който връчи и наградата за най-добър филм.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.