Какво е характерно за страхотния семеен филм? Това, че цялото семейство може да му се наслаждава заедно, че топли сърцата на малки и големи. Но не само това – добрият семеен филм казва и колко е важно семейството дори когато героите в него не са роднини. Вижте тази класация на bbc.com и добавете и вашите любими семейни филми, като ни пишете на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

„Изгубеният хоризонт”, режисьор: Франк Капра, 1937 г.

Филмът е по едноименната книга на Джеймс Хилтън. По време на гражданските войни в Китай петима англичани от различни социални групи, сред които дипломат, учен, проститутка, мошеник, след самолетната катастрофа попадат в неизследван район в Тибет. На мястото на инцидента обаче ги очаква като по план група местни, която ги завежда до долината на Шангри-Ла. По такова странно стечение на обстоятелствата чужденците се озовават в града на щастието и на вечния живот, основан от белгийския мисионер от люксембургски произход - отец Перо. Някои от тях намират там любов и спокойствие, а у други има недоволство срещу това изолирано и странно място и неговите необичайни обитатели. Това всъщност е утопичен проект за идеалното място, където хората, живеейки в мир, разбирателство и хармония, достигат до библейска възраст.

---

„Завръщането на Ласи”, режисьор: Фреди Уилкокс, 1943 г.

И този филм е базиран на литературна творба – романа „Ласи” от Ерик Найт. Историята за приятелството между дете и куче е толкова емоционална, че става любим филм за милиони семейства по света. В лентата участва 11-годишната Елизабет Тейлър.

---

„Човешка комедия”, режисьор: Кларънс Браун, 1943 г.

Сценарият е написан по едноименната книга на Уилям Сароян. Това е историята на момче, което става мъж в свят, който дори в разгара на войната изглежда по-мек, по-безопасен и по-обитаем от днешния. В главната роля е Мики Руни.

---

„Чудо на 34-та улица”, режисьор:Джордж Сийтън, 1947 г.

Това е един от най-популярните коледни филми в САЩ. Сценарият е по разказ на Валънтайн Дейвис. Големият въпрос е трябва ли да вярваме в дядо Коледа. През 2005 г. филмът е включен в Националния филмов регистър. Носител е на най-големите награди в киното.

---

„Слово”, режисьор: Карл Теодор Драйер, 1955 г.

Филмът разказ за семейство, разкъсано от религиозни спорове. Това е единственият филм на датския режисьор, приет с възторг едновременно от критиката и широката публика. „Слово” е неизменно в класациите за най-добри филми.

---

„Песента на пътя”, режисьор: Сатяджит Рей, 1955 г.

Сюжетът, базиран на едноименния роман на Бибхутибхушан Бандопадхай, разказва за живота на дете от бедно семейство в бенгалската провинция. Главните роли се изпълняват от Субир Бенерджи, Каруна Банерджи, Кану Банерджи. Това е дебютният филм на режисьора и стилистиката му е силно повлияна от италианския неореализъм. По-късно Рей снима още два филма със същия главен герой - „Непобеденият“ и „Светът на Апу“  „Песента на пътя“ става първият индийски филм, придобил по-широка международна известност. Той получава две награди на фестивала в Кан и е номиниран за награда БАФТА.

---

„Мери Попинз”, режисьор: Робърт Стивънсън, 1964 г.

Сценарият, написан от Бил Уолш и Дон Дагради, е базиран на поредицата детски книги от Памела Травърз. Историята е на семейството на консервативния банков служител Банкс, който се отнася към съпругата, децата си и домашните прислужници като към вещи, без емоционалност, съблюдавайки строга дисциплина. Един ден в дома на Банкс се появява приказната бавачка-фея Мери Попинз, на която е поверено отглеждането и възпитанието на децата Джейн и Майкъл.

---

„Междузвездни войни: Епизод IV - Нова надежда”, режисьор Джордж Лукас, 1977 г.

С този филм започва създаването на поредицата „Междузвездни войни“, продължила с още шест филма. Първоначално се нарича просто „Междузвездни войни“, а през 1981 г. е добавена останалата част от заглавието. Забележителен със своите специални ефекти, нестандартна режисура и научнофантастична история, лентата е една от най-гледаните за всички времена и привлича поколения фенове.

---

„Радио дни”, режисьор: Уди Алън, 1987 г.

Уди Алън се връща към времето на т.нар. златна епоха на радиото от 30-те, 40-те и 50-те години на ХХ век, когато то е водеща домашна медия и средство за развлечение. Същевременно филмът е и биографично представяне на порядките от тези дни през погледа на семейството на малкия Уди. Голяма част от събитията, случките и героите са действителни и максимално близки до спомените му от детството.

---

„Черният жребец”, режисьор: Карол Балард,1979 г.

Това е пленителна драма за взаимопомощ, която си оказват дете и кон на пустинен остров.  Сценарият е вдъхновен от романа на Уолтър Фарли. Част от магията на филма се дължи на играта на Кели Рено, считана за най-доброто детско изпълнение в историята на киното. 

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„През последните 20 години изглежда, че всеки филм е с поне 20 минути по-дълъг, отколкото трябва.”

Итън Хоук, американски актьор, роден на 6 ноември преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...