10 нации – 10 велики филма, които чертаят жалоните на световното кино. В тази класация на tasteofcinema.com селектираните продукции са стари, но златни. Не можете да се наречете заклет фен на киното, ако не ги познавате. Ако сте начинаещ любител на 10-ата муза, тези филми са отличен старт.
---
1. Австрия / Германия – „М” („Убиец сред нас”) – режисьор Фриц Ланг
Ланг е сред видните представители на школата на немския експресионизъм от 20-те години на ХХ в. Наречен е Господар на мрака от Британския филмов институт. „М” е трилър от 1931 г. Описва преследването на сериен убиец на деца от полицията и престъпен картел, работещ в същия град.
---
2. Италия – „Крадци на велосипеди” – Виторио де Сика
Де Сика е водеща фигура в италианския неореализъм от следвоенния период в Европа. Сценарият е адаптиран от Чезаре Дзаватини по едноименния роман на Луиджи Бартолини. Сниман е през 1948 г. Представя беден мъж, който броди из улиците на Рим със сина си и се опитва да намери откраднатия му велосипед. Филмът е носител на редица отличия и бързо се превръща в класическа картина на човешките ценности.
---
3. Индия – „Музикалната стая” - Сатяджит Рей
Снимките започват през май 1957 г. и завършват през следващата. Филмът носи на Рей много награди. Изследва човешките страсти.
---
4. Франция – „Голямата илюзия” – Жан Реноар
Това е първият чуждоезичен филм, номиниран за „Оскар“. Сценарият е по едноименния роман на Норман Ейнджъл – носител на Нобелова награда за мир. Филмът разобличава митовете за икономическия просперитет от войните. Сниман е през 1937 г.
---
5. Япония – „Токийска история” - Ясуджиро Одзу
Филмът е фокусиран върху живота на едно типично семейство от средната класа на Япония през 50-те години на миналия век. Одзу е сред най-уважаваните имена в японското кино. Филмът е сниман през 1953 г. и е високо ценен от критиката.
---
6. Русия – „Летят жерави” – Михаил Калатозов
Печели „Златна палма” през 1958 г. в Кан, което е единственото подобно постижение на съветското кино. Филмът показва жестоката същност на войната и нещастията на обикновените хора през Великата отечествена.
---
7. Испания – „Виридиана” - Луис Бунюел
Филмът е по роман на испанския писател Бенито Перес Галдос. И в него Бунюел продължава да си разчиства сметките с наложеното му подтисничеството в юношеството и засяга любимите си теми: сексуалния фетишизъм, кръвосмешението, лицемерието на църквата, глупостта и самодоволството на буржоазията, оскотелия народ.
---
8. Швеция – „Седмият печат” – Ингмар Бергман
Бергман е автор и на сценария. Сюжетът е скромен - история за току-що завърнал се от кръстоносните походи рицар (Макс фон Сюдов), който предизвиква смъртта на шахматна игра, за да запази живота си. Филмът оказва огромно влияние върху авторското кино. Премиерата му през 1957 г. отваря пътя на ранните филми на Фелини и Антониони към студийните кина във Великобритания и САЩ.
---
9. Великобритания – „Кратка среща” - Дейвид Лийн
Филмът е по пиесата на Ноел Кауърд - „Still Life”. Това е класическа мелодрама за любовта на омъжена жена с две деца и лекар.Лентата носи на Лийн голямата награда в Кан (1945).
---
10. САЩ – „Гражданинът Кейн” – Орсън Уелс
Излиза по екраните през 1941 г., като Орсън Уелс е съсценарист и изпълнител на главната роля.Представя живота и кариерата на медийния магнат мегаломан Чарлс Фостър Кейн, чийто персонаж до голяма степен е базиран на реално съществувалите магнати Уилям Рандолф Хърст, Самуел Инсул и Харолд Маккормък. Започвайки в издателския бранш с идеалистична настройка за служба на обществото, Кейн постепенно се превръща в безскрупулен преследвач на власт и облаги.