Кери Смит е канадска писателка, илюстраторка и блогър. Известна е като авторка на провокативните бестселъри „Унищожи този дневник” и „Довърши тази книга”, публикувани и на български. Смит се занимава най-вече с това, което Умберто Еко нарича „отворена творба”, която изисква от потребителя да я довърши сам.
------
Знаехте ли, че ще се занимавате с изкуство още от дете?
- Интересен въпрос. Мисля, че всички деца са артисти, хора на изкуството. За мен думата изкуство е просто етикет. В много древни култури дори няма дума за изкуство. Това е, което ме вълнува най-много напоследък – опитвам се да не отделям изкуството от ежедневния живот. Моят път – аз стигнах дотук на принципа проба-грешка. Станах илюстраторка, защото обичам да рисувам и да гледам рисунки. В началото бях прекалено уплашена да следвам собствените си идеи, затова изпълнявах поръчки. С времето добих увереност и започнах да експериментирам повече. Когато те е страх, е много по-трудно да поемаш рискове, знаете. Вече мога да започна нещо, без да мисля дали някой ще го хареса.
Бихте ли ни казали повече за вашия бестселър „Унищожи този дневник”?
- Книгата лежи на основата на деконструкцията, на чисто физическите усещания като хвърляне, накапване, мачкане, късане. Идеята е и концептуална, защото изисква от читателя да превърне обекта от едно нещо в друго. Изисквам потребителят да вярва в собственото си произведение, защото иначе няма да се получи. Въображението е нещо, което за мен е много сериозно.
Как започвате нов проект?
- Не мога да дам конкретен отговор, защото не съм сигурна как точно функционират процесите в мозъка ми. В началото се появява идея, която ми харесва, и ме обсебва. Започвам да чета по този въпрос, да правя проучвания – чувствам се като изследовател. Следва фазата, която не мога да обясня. Правя връзка между нещо, което на пръв поглед няма нищо общо с моята идея. Например научна статия, уебсайт или документален филм. Така обединявам две различни неща и правя нещо ново.
Поддържате блог от повече от 6 години. Как се отразява това на кариерата ви като писателка?
- Всъщност са 11 години. В началото нямах архив. Разбира се, че ми помогна. Въпреки че си мисля, че читателите ми не купуват книгите ми заради блога, а тези, които четат блога, не винаги харесват книгите. Блогът ми помогна много от гледна точка на поле за експерименти, което е нещо прекрасно. Въпреки че напоследък фокусирам повече творческата си енергия върху книги и други проекти вместо върху него. Получава се така, защото вече има толкова много блогове, толкова хора вече правят едно и също. Да имаш блог отдавна не е нещо уникално и това ме отдалечава от него. Определено трябва да го променя, да го пренасоча в друга посока.
Издателската индустрия отговори ли на очакванията ви?
- И да, и не. Издателският бизнес е много вълнуващ и аз съм била свързана с него през по-голямата част от живота си. Но в моя случай напредъкът беше бавен, което не е непременно нещо лошо. В началото спечелих много малко пари. Такава е ситуацията при повечето автори. Тогава подписах лоши договори, които бяха изготвени така, че да не получавам нищо. С времето се научих по трудния начин и днес имам невероятен агент, който се грижи за бизнес страната на нещата. Много съм доволна от позицията си сега, защото ми позволява да се захвана с всичко, което искам да реализирам и да покажа на света.
Бихте ли назовали личности, които са ви повлияли?
- Джон Кейдж, Бруно Мунари, Масанобу Фукока, Бъкминстър Фулър, Гастон Башлар, Ева Хесе, Чарлс и Рей Еймс, Джордж Перес, Корита Кент, Брус Мау, Мей Сартън, Итало Калвино. Това са само някои. Проучванията ми никога не свършват и това е най-хубавото.
Майчинството промени ли живота и работата ви като изключим фактора време?
- Направи ме много уязвима. Раждането на сина ми е най-голямото ми постижение. За един артист да стане родител е нещо много важно, защото научава повече за интимността, отколкото може да предполага. Вече си давам сметка за много повече неща, които се случват по света. Искам да направя света по-добро място за моето дете и съм готова на големи компромиси.
Какво послание искате да предадете на света?
- Искам хората да задават въпроси, да гледат от различни гледни точки, да обръщат внимание на случващото се около тях, да се развиват, да живеят истинския живот повече, а не да се осланят само на виртуалните преживявания. В последно време все повече ме вълнува образователната система. Това е свят, който се нуждае от много поправки. Искам да намеря начини да го променя. Чувствам, че съвременният икономически модел трябва да бъде оставен в миналото. Той не е добър вече. Трябва да започнем да изграждаме модел, при който здравето и качеството на живот на хората да са най-важното. Парите не могат повече да бъдат водещото. Култът към тях унищожава нас и планетата ни.
Ако сте на вечеря и имате възможност да поканите шестима души, кои ще бъдат те?
- Барак Обама, Уолт Уитман, Джон Кейдж, Бруно Мунари, Карл Юнг и Рей Еймс.
Източник: susannahconway.com