Роденият в България Илия Троянов от 1971 г. живее в Западна Германия. Учил е в Мюнхен, бил е автор на „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ и „Зюддойче цайтунг“. Става известен с първия си роман си „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, публикуван през 1996 г. Автор е на документални книги за Африка, превежда африкански поети на немски език. Многократно е награждаван.

Троянов е известен с критичната си позиция и не се бои да провокира, както прави в това интервю за "Зюддойче цайтунг", препечатано от "Дойче веле".

 -------------------

Г-н Троянов, в неделя германският национален отбор ще играе първия си мач от Световното първенство в Русия. Но Вие умишлено няма да включите телевизора. Защо?

- Международният спорт е просмукан от корупция, а Световното първенство по футбол е най-голямото събитие в тази система. Комерсиализацията, безкритичното сътрудничество с тоталитарни системи, експлоатацията на хора (вижте например работниците в Катар), националистическото инструментализиране (вижте Сочи) - всичко това достигна непоносими размери. Затова смятам, че спортните фенове, към които принадлежа и аз самият, трябва да дадат единствения удачен сигнал, а именно - да спрем да гледаме футбол. Тогава тази гигантска машина за пари ще се сгромоляса, защото тя функционира именно на гърба на нашето лековерие и на нашата преданост.

Труден ли е този доброволен отказ от гледането на футбол?

- Не, не ми е трудно. Опитах се да си спомня кои мачове от последното Европейско първенство са ми харесали толкова много, че щях да съжалявам, ако не ги бях гледал. Честно казано, не можах да се сетя за такъв мач. И въпреки това съм седял някъде с часове и съм зяпал.

Покрай раздуването на това спортно събитие с все повече мачове се получава едно огромно пренасищане, което всъщност е напълно типично за неолибералния капитализъм, чиято цел е да запълни всички празни пространства. Отдавна изчезна възбудата, която изпитвах като дете и която ме караше седмици наред да очаквам с нетърпение някой мач. Дори да оставим настрана скандалите във ФИФА, тази перманентна наличност на футболни срещи води до емоционално обезценяване на отделните мачове.

По време на Европейски и Световни първенства мачове гледат и хора, които иначе изобщо не се интересуват от футбол. Как си го обяснявате?

- Според мен има два вида фенове. Истинските спортни фенове, поне такова е моето впечатление, предпочитат да изгледат някой добър мач от втора лига, който не е плътно подплатен с реклами и не се предава на живо по цял свят. В този мач феновете усещат истинския дух на спорта, който обичат. Другите пък гледат мачове от Световни или Европейски първенства поради простата причина, че става дума за един вид обществено събитие, което е достъпно за всички. И те искат да бъдат част от това голямо събитие. Нещо, което е станало рядкост в нашите раздробени общества.

След допинговите скандали в колоезденето зрителският интерес спадна драстично. Не обаче и във футбола, въпреки корупцията. Защо?

- Важен момент тук е национализмът. На преден план отново излизат старите модели на националната идентичност, честта и славата. А в колоезденето на практика се състезават отделни фирми, с които човек трудно може да се идентифицира.

Смятате ли, че политиците също трябва да бойкотират Световното първенство, като просто откажат да отидат в Русия? Или би било добре да използват посещението си за разговори с провозащитници например?

.- Смятам селективния бойкот за политика без каквото и да било въздействие. Не можеш да кажеш: Имаме нужда от вашия природен газ, но сега на Световното ще ви натрием носа. За съжаление повечето политици се занимават не с конкретни визии, а единствено с реалната политика.

А смятате ли, че футболистите също трябва да заемат политическа позиция?

- В един отборен спорт, какъвто е футболът, отделните играчи почти не могат да взимат самостоятелни решения. А и спонсорските договори на практика запушват устата на футболистите. Който протестира, излага на опасност цялата си професионална кариера. Малко са хората, които са готови на такова нещо. Нечестно е обаче да приписваме отговорността само на спортистите. Защо въпреки измамите при Даймлер, Ауди и Фолксваген няма повече вътрешни информатори? Или пък в големите концерни, които замърсяват нашите океани и земи? На нас просто ни липсва гражданска смелост. И това е проблем на цялото ни общество.

Какво ще правите в неделя, когато германските национали ще играят първия си мач в това Световно първенство?

- В неделя съм в София. Ще седнем двамата с чичо ми и ще си говорим. За дните и седмиците по време на Световното първенство съм планирал много хубави неща. Направил съм си например списък с няколко ресторанта, които винаги съм искал да посетя. По време на Световното първенство там винаги се намират свободни места. Има много предимства, когато човек плува срещу течението.

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.