Публикуваме акценти от интервюто на карикатуриста Чавдар Николов, дадено в предаването "Изотопия" с водещ Лъчезар Вълев:

„Мисля, че ние, българите, не се интересуваме много от справедливост. Както и много не се интересуваме и от свободата. За нас по-притегателно е възмездието, което е изопачена, малко грозна част от тази сграда, която трябва да направим, наречена демокрация.“

"Справедливост означава закон, който да е на мястото си и да няма преференции за никого. При липсата на такава справедливост ние лесно минаваме в сферата на възмездието и се присмиваме на онзи, от когото досега сме се страхували."

"Карикатурата е като слънцето и въздуха за всяко живо общество."

„Лека-полека се развиделява“, но само преди няколко месеца обстановката не беше никак добра."

"Не е трудно да си карикатурист – трябва малко талант и повече хъс.Трудно е обаче на всеки да отстоява професията си и да я уважава.

„Колеги започнаха да правят едни по-коктейлни карикатури, които са просто смешни. Такава, която развеселява – повече хумор, по-малко сатира. От сатирата боли.“

"Ролята на карикатуриста е постоянно да показва нещо и да призовава хората да не заспиват, да не се отказват да преследват правата си."

 

За изтритите през през 2016 г. негови карикатури, докато работеше в "Нова телевизия":

„Тогава причината беше властта. Те след това ги качиха отново. Анимации по 15 секунди. Всъщност, основният носител на карикатурата е вестникът, средата на 19 век. Но мисля, че може би електронните медии ще изместят вестника като основен носител на карикатурата.“

"По света навсякъде има отстъпление от това, което е било до момента."

„Когато няма отзвук, сатирата се превръща в цинизъм. Самите хора, които правят сатира, стават лека-полека циници, когато виждат, че обществото не възприема промяната, не възприема начина на поведение, който е достоен. Тогава самите журналисти се превръщат в циници. Аз познавам много колеги, които станаха обикновени циници за собствено забавление.“

„Всеки колега има едно чекмедже с т. нар. рефизетки, от френски – рефюзе означава отхвърлям, отричам. Както има мажоретки, има и рефизетки.“

„Не можахме да свалим поне един премиер с наши карикатури, но, както казваше Радой Ралин, всеки ден трябва да се меси демокрацията. Не може за омесиш и след това да легнеш на тая кълка, че вече си свършил работа.“

 

Звуковият файл тук

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.