Комисията по хазарта даде зелена светлина на безобразните реклами на лотарията с талончета за търкане. От нейно съобщение до медиите се разбра, че не вижда проблем, че по трите най-големи телевизии - Нова тв, bTV и БНТ, се въртят клипове със спечелили и върви национална истерия за лесни печалби. 

Решението е в противоречие със закона, в който пряката реклама на игри на щастието е абсолютно забранена, а е разрешено само обявяването на търговските марки и резултатите от тиражите, има своето обяснение. Комисията има интерес хазартният бизнес да процъфтява, което зависи и от телевизионните реклами, тъй като това означава повече лицензионни такси от участниците в него, коментира в. „Сега“.

Неотдавна Центърът за изследване на демокрацията съобщи, че за 2017 г. "Ню геймс" АД и "Национална лотария" АД, които са собственост на бизнесмена Васил Божков, са обявили оборот от 88.5 млн. евро и 15.3 млн. евро, а общият оборот от най-големите хазартни компании на бизнесмена е достигнал 296 млн. евро. След данъчното облагане печалбата на неговите фирми е около 76 млн. евро. Общо за целия бранш приходите от хазартни игри през м.г. са достигнали над 3 млрд. лв., като след всички данъчни облечения, които индустрията получава, платените данъци за 2016 г. са само 177 млн. лв. Най-голяма печалба е регистрирана от игрите с търкане на билетчета.

Участниците в рекламите на хазартни игри, които печелят различни суми, са получили спечеленото, твърди още комисията по хазарта. "Приключили са проверките на трима организатори на моментни и числови лотарийни игри - "Ню геймс" АД, "Национална лотария" АД и "Евробет" ООД. В резултат на проверките е установено реалното изплащане на спечелените парични суми и предметни награди на всички лица, участвали в телевизионните търговски съобщения, излъчени в мрежата от каналите на "Нова Броудкастинггруп" и "БТВ Медиа груп", се казва в съобщението.

Единственото нарушение на Закона за хазарта, което комисията е установила за период повече от година, е на рекламата "Шоколад", в която участваха шефът на федерацията по художествена гимнастика Илияна Раева и състезателките от бившия ансамбъл. Около видеото "Шоколадът само го миришем" на "Национална лотария" избухна скандал през февруари, след като "Национална мрежа за децата" сезира осем институции, че клипът, в който участват любимци от спорта, насърчава деца и млади хора към участие в хазартни игри.

Комисията съобщи, че на компанията "Ню Геймс", която е един от собствениците на "Националната лотария", както и на Нова телевизия и на bTV, които излъчваха клипа, ще бъде наложена максимално разрешената по закон глоба от 30 000 лв.

Съветът за електронни медии също беше сезиран по казуса, но вече няколко месеца не му стигат да се произнесе има ли нарушения.

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 89 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията