Дирекцията за строителен контрол в Пловдив е отменила разрешението за строеж на мястото на тютютневия склад на ул. "Одрин" №8 в Пловдив, съобщи в. "Сега", позовавайки се на прокуратурата. То е издадено от главния архитект на града Румен Русев и бе причина да започне разрушаването на сградата. Малко след това стана и пожарът в комплекса, за който пък единствен обвиняем е бездомният Любомир Данчев. Разрушаването бе спряно след протест на граждани, а в крайна сметка Русев и представителят на фирмата "Одрин 8" ЕООД Георги Бранеков получиха обвинения. Разследването по случая не е приключено.
Междувременно прокуратурата е оспорила разрешението за строеж пред строителния контрол и то е отменено. "В мотивите си за прогласяване на нищожността началникът на РДНСК Южен централен район изцяло е споделил доводите на наблюдаващия прокурор, изложени в протеста и залегнали в повдигнатото на главния архитект на Община - Пловдив обвинение по воденото досъдебно производство, за допуснати множество нарушения на разпоредбите на Закона за устройство на територията и Закона за културното наследство при издаване на строителното разрешение, довели до тежки и неподлежащи на саниране пороци в същото. В заповедта за отмяна категорично е констатирано и, че разрешението е било издадено без задължителното съгласуване с министерство на културата", пише в съобщението на прокуратурата.
Русев и Бранеков бяха обвинени преди около месец. Според прокуратурата главният архитект е извършил близо 60 нарушения на нормативната база. Разследващите смятат, че той в нарушение е издал две разрешения за строеж - на сграда с офиси, хотел, апартаменти, магазин и подземен паркинг, както и за общежития. Те са издадени при липса на инвестиционен и идеен проект, както и без съгласуване с министерството на културата. В съобщението на прокуратурата е записано, че главният архитект е нарушил нормативната база, "регламентираща проектирането, изработването на работни и подробни устройствени планове, издаването на т.нар. скици-виза и тяхната презаверка, издаването на разрешение за строеж и неговото съгласуване и заверяване, е допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство -охранителната зона на групова недвижима културна ценност". Освен това при издаването на разрешителните за строеж било представено пълномощно за имот, който не съществува в кадастралната карта на града.
На Бранеков е повдигнато обвинение - за незаконна дейност в защитена територия за опазване на културно наследство. "При претърсване и изземване в ползвани от дружеството помещения е било намерено и иззето преправено Удостоверение изх. № 5578/09.08.2010 г., издадено от Министерство на културата, Национален институт за недвижимо културно наследство. Преправката е била в частта от съдържанието, удостоверяваща статута на "сградата на ул. "Одрин" № 8, кв. 165, пл. 610 в гр. Пловдив", като наместо действителния текст е било вписано, че сградата не притежава статут на единична недвижима културна ценност и същата попада "извън охранителната зона на архитектурно-строителна недвижима ценност "Тютюнев склад на ул. "Одрин" в гр. Пловдив и "е извън обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно строителен паметник". Според разследващите този документ два пъти е бил използван пред пловдивската община, заради което Бранеков има обвинение и за ползване на неистински документ.