ПАРАСКЕВА НИКОЛЧЕВА-МАУ

София - Берлин

Живеем глобално погледнато в съдбоносни времена. Не бих искала да коментирам световната политическа ситуация, в частност изборите в Европа и САЩ, за тези в България да не говорим. Само с две думи бих искала да спомена, че Германия за 2 месеца и половина след изборите, от 6 май тази година има ново правителство, 25-то поред от създаването на Федералната република. Това правителство с канцлер Мерц, създадено от Християндемократическия съюз (ХДС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), както е известно на всички, не е женитба по любов, а по разум, в името на народа и за благото на страната. Алтернативата беше... "Алтернативата", а това би означавало хаос и анархия.

Друго ме вълнува и притеснява днес. В българското междумедийно пространство се въртят фейкове с някаква зашеметяваща скорост и моят травмиран народ е на ръба да загуби ума си. Последният фейк е плосък, както всички останали, възмутителен и много актуален. Той е като сол върху прясна рана. Става дума за цитираното изявление на Йенс Вайдман, председател на Германската централна банка от 28 май 2018 г., в което той бил казал: "Еврото е подбно на Понци-схема. Печели, който първи влезе и който първи излезе". (Италианецът Понци е станал нарицателно за бащите на измамническите финансови пирамиди). Тези фейкове са като арията на Клеветата на Дон Базилио от "Севилския бръснар": Когато една лъжа се завърти в пространството два-три пъти, тя се приема за истина.

Да, личност с името Йенс Вайдман наистина съществува. И той е бил на този пост до преди 4 години. Вярно е и това, че е бил критичен към еврото. Но никога - и преди 7 години и сега не е правил такова изявление. Напротив, като заемащ този и други високи постове, между които и съветник на Ангела Меркел, той винаги се е застъпвал за еврото и неговата стабилност.

Странно е, че точно сега в България се хвърлят тези отровни семена, които намират добра почва в страната. Но нали знаем, че рибата се вмирисва от главата, а се чисти откъм опашката.

 

Параскева Николчева-Мау – филоложка и художничка, която от години живее в Германия. Занимава се с преводаческа и журналистическа дейност, но нейната страст е рисуването. Авторка е на книгата "Между световете. България - това съм аз, когато съм в Германия". Тя е сред основателите на Немско-българско културно-просветно дружество "Д-р Петър Берон" в Берлин и активно работи за съхраняването на всичко българско, което има ценност извън Отечеството.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...