ЙОАННА ЛАШКОВА, БТА

"В България е необходимо да бъдат създадени екокоридори между различните диви местности, за да може животните безопасно да се движат между тях", каза за БТА Павел Василев, еколог и автор в платформата “Климатека‘‘.

Той отбеляза, че миграцията е естествено поведение на повечето животни, но тя не може да бъде извършена, ако те са изолирани в паркове. 

Пред БТА Василев разказа и за т.нар. екосистемни инженери - животни, които чрез поведението си променят околната среда и така оказват влияние на останалите живи организми в нея. 

Какво е екосистемен инженер и как тези видове влияят на околната среда?

- Екосистемен инженер е животно, което със своето поведение променя околната среда и това оказва влияние на останалите живи организми. Това може да са малки, както и големи животни. Такъв тип силно влияещо животно е полезно, когато е в своята среда, но и вредно, когато се превърне в инвазивен вид.

Големи животни, наричани екосистемни инженери, са едрите растителноядни бозайници. Те регулират растителността, като пасат, но и могат да променят нейния видов състав и облик. Без едри бозайници една гора може да бъде доминирана само от няколко видове, които ще елиминират конкуренцията си. Това често има отрицателен ефект върху биоразнообразието и способността му да влияе позитивно върху климата. С едрите екосистемни инженери се получава мозайка от различни местообитания като тревисти площи, гори и влажни зони.

 

Можете ли да посочите примери за видове, определяни за екосистемни инженери?

- Червеите са пример за малки екосистемни инженери, защото те правят множество тунели в почвата и променят нейните свойства като количество хумус, кислород и влага. Ако ги няма червеите, почвата ще бъде по-плътна и ще остава повече растителна маса на повърхността на земята.

В Европа червеите са местни и са много полезни за природата, която е еволюирала заедно с тях дълго време. В Северна Америка например няма местни видове червеи. Европейците внасят тези екосистемни инженери и те започват да оказват отрицателен ефект на горите, защото растенията не са еволюирали с тях.

За Европа трябва да бъдат споменати и едрите тревопасни. Много хора не знаят колко разнообразна е нашата природа. Като си мислят за големи сухоземни животни, те си представят саваните на Африка, прериите в Северна Америка или горите на Индия. Европа също има такава природа, която обаче е разпокъсана и все още никъде не може да се види целият й потенциал.

 

Кои са екосистемните инженери в Европа?

- Европейските животни, ключови за околната среда, са много. За горите, пасищата и влажните зони са важни видовете елени: сърна, благороден елен, елен лопатар, лос и северен елен, дивият кон тарпан, дивата крава тур, европейският бизон – зубър, антилопата сайга и бобърът. За планините важни са козирогът, дивата коза и муфлонът. В Африка и Азия важни примери са слоновете, носорозите и биволите.

В Южна Америка това са дивите камили гуанако и викуня, тапирите, пекарите и няколко вида елен. За Северна Америка - американски бизон, няколко вида елен, вилорога антилопа и мустанг.

 

Как в България може да се подпомогне естествената дейност на екосистемните инженери?

- В България е необходимо да бъдат създадени екокоридори между различните диви местности, за да може животните безопасно да се движат между тях. Миграцията е естествено поведение на повечето животни, но тя не може да бъде извършена, ако тези животни са изолирани в паркове.

Необходими са и повече защитени площи в равнините. Тези местности масово са превърнати в обработваема площ, която не е подходящ хабитат.

Важно е и да се промени мисленето на хората. Те трябва да обичат природата и да знаят, че към нея се числят и животните. Все още има ненавист към хищниците, което е един много остарял начин на мислене. На рогатите пък се гледа само като на ловен обект, но те са важни за природата, а природата е важна за нас.

В държавите в Западна Европа има природозащитна организация във всяко едно градче. В България това не е така. Необходима е гражданска активност.

 

Какво представлява практиката rewilding?

- Rewilding е активното възстановяване на природата, която е увредена от човека. Една от философиите е природата да бъде оставена без никаква намеса от страна на човека. Това обаче не е достатъчно, тъй като за някои неща е необходима намеса.

В Европа едрите бозайници са изчезнали в голяма част от някогашните си местообитания. Има много национални паркове, в които липсват животни и растителни видове или местообитания. Rewilding се грижи за това тези видове да бъдат отново заселени в опустелите местности, като бъдат взети от друго място. Практиката се грижи местообитанията да бъдат пресъздадени с помощта на техника, например оформяне на естествения облик на реки с багери или други машини.

Rewilding е бъдещето на опазването на природата, но за жалост все още е малко използвано.

 

Как развиват дейността си природозащитните организации в България?

 - Все пак в България има важни участници. Фондация “По-диви Родопи“ трябва да бъде спомената, защото тя активно освобождава едри диви животни. Други ключови организации са Българското дружество за защита на птиците, Сдружението за дива природа “Балкани“, “Зелени Балкани“ и фондация “Биоразнообразие“ и други.

Тези организации извършват много важна работа и благодарение на тях все още има запазено богатство на територията на нашата страна.

Нужна е обаче още работа. Важно е този начин на мислене да се формира от учебната програма в училище. От малки децата трябва да бъдат учени да обичат природата и дивите животни, които са важна част от нея, да знаят в каква опасност е околната ни среда и да имат отношение към нейното опазване.

 

***

ПАВЕЛ ВАСИЛЕВ учи магистратура “Организмено и молекулярно биоразнообразие” към Техническия университет в Дрезден. Завършил е бакалавърска степен по „Екология и опазване на околната среда“  в Университета по приложни науки Цитау/Гьорлиц, Германия. Защитил е дипломна работа на тема “Концепция за отглеждане на застрашени видове птици и бозайници в зоопарка в Цитау”. Като студент е член на научния институт ''Зенкенберг'' и като негов практикант в момента е на стаж в природонаучния музей в град Бяла Черква. Научните му интереси са в областите зоология и ботаника на Европа, квантерна палеонтология, защита на видовете и местообитанията, зоопаркове и природонаучни музеи.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.