„По-добре жив неуспех, отколкото мъртъв шедьовър.“
„Приятелството е като чая – трябва да бъде силно и не много сладко.“
„Разумният човек се опитва да се приспособи към света, неразумният – да приспособи света към себе си. Затова човешкият прогрес се дължи на неразумните.“
„Светът се управлява от младите, които са остарели.“
„Свободата означава отговорност. Ето защо мнозина се боят от нея.“
„Ти виждаш нещата и питаш „защо?“. Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам „защо не?“
„Тясната специализация в широкия смисъл на думата е широка идиотизация в тесния смисъл на думата.“
„Когато четете биографии, помнете, че истината никога не става за публикуване."
„Патриотизъм - това е, когато считате, че тази страна е най-хубава в сравнение с всички останали само заради това, че вие сте се родили там."
„Бях свободомислещ, преди да умея да мисля."
"Моят начин да се шегувам е да говоря истината. На света няма нищо по-смешно."
„Успехът не значи никога да не допускаш грешки, а само никога да не повтаряш една и съща грешка втори път.“
„Фактът, че вярващият е по-щастлив от скептика, по нищо не се отличава от факта, че пияният е по-щастлив от трезвеника.“
„Човек, който не вярва в нищо, се страхува от всичко.“
БЪРНАРД ШОУ – ирландски драматург, писател, есеист, литературен критик и пътешественик, роден на 26 юли 1856 г. Известен е с изключително острия си език, като строг критик на викторианското общество и непреклонен защитник на правата на жените. Той е сред създателите на Фабианската общност – организация на интелектуалци, които вярват, че обществото може постепенно да се реформира към социална справедливост. Сред най-известните му и бляскави произведения са: “Къщите на вдовиците” (пиеса, публикувана през 1893 от цикъла "Неприятни пиеси"), “Професията на мисис Уорън" (драма с основна тема проституцията), “Кандида”, “Избраник на съдбата”, “Човек и свръхчовек”, “Майор Барбара”, "Андрокъл" и др. Изключителна популярност имат афоризмите и мислите му. Удостоен е с Нобелова награда за литература през 1925 г. Умира на 2 ноември 1950 г.