„Във всяко правило има изключения, освен това те са необходими, ако правилото се нарушава от гений.“

„Гогол - това е един от любимите ми автори, а „Майска нощ или удавница“ е една от най-добрите му творби.“

„Когато за музиката казват, че прилича на друга – не е страшно. Лошо е, ако музиката не прилича на нищо.“

„Сега ще говоря много, а вие ще слушате много внимателно. После ще говоря малко, а вие ще слушате и мислите, а накрая аз съвсем няма да говоря, а вие ще мислите с главите си и ще работите самостоятелно, защото работата ми като учител е да стана ненужен.“

„Композиторът трябва да има глас седем октави.“

„Колкото по-неясно, толкова по-добре – това е законът на цензора.“

„Разбира се, моите учители не взеха никакво участие в моите композиторски опити и дори не знаеха за тях; беше ми неудобно да говоря за своите съчинения, а и моите родители гледаха на тях като на някаква шега, игра; да, по това време наистина беше така. Да бъда музикант никога не съм мечтал, учех музика не особено прилежно, а бях пленен от идеята да стана моряк. В действителност моите родители искаха да ме изпратят в морския корпус - чичо ми, брат ми са били моряци.“

„Моят музикален живот беше раздвоен – едната половина в кръжока на Балакирев, там ме считаха за талантлив композитор и лош пианист, а другата половина, между приятели и роднини - аз бях морски офицер, дилетант, прекрасно свирещ на пиано и ценител на сериозната музика и между другото съчинител.“

„Паметници трябва да се издигат на хора, за които споменът изчезва със смъртта им – политици, крале, пълководци.“

„Заслушвах се в гласовете на народното творчество и природата и взех напевите за основа на творчеството ми.“

НИКОЛАЙ РИМСКИ - КОРСАКОВ - руски композитор, педагог, диригент, общественик и музикален критик, роден на 18 март 1844 г. Част е от "Могъщата петорка" (Могучая кучка) – Балакирев, Мусургски, Бородин, Кюи. Автор е на 15 опери, 3 симфонии, симфонически картини, камерна музика. На 17-годишна възраст пише първата си симфония. Създава композиторска школа, от която излизат над 200 композитора, диригенти и музиковеди. Сред учениците му са Фьодър Акименко, Александър Глазунов, Юлия Вейсберг, Сергей Прокофиев и др.

Умира на 21 юни 1908 г.

На снимката: Чайковски и "Могъщата петорка"

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.