"Свободна Европа"

Журналистка беше убита в източната провинция на Афганистан Нангархар. Популярната телевизионна водеща и активистка за правата на жените Малала Майванд е била открита застреляна заедно с шофьора си, с когото е отивала на работа в главния град от провинцията, Джалалабад.

Майванд е водеща в телевизия Еникас от 8 години. Директорът на канала обвини "враговете на страната" и каза, че неговите журналисти са получавали заплахи и преди. Никой все още не е поел отговорност за убийството. В тази провинция са активни и талибаните, и т.нар. Ислямска държава. Говорителят на талибаните Забинула Муджахид отрече да имат нещо общо.

Убийствата на популярни фигури, сред които и журналисти, стават все по-чести в последните месеци в Афганистан, въпреки преговорите между правителството и талибаните за край на продължаващата десетилетия война.

Убийството на Майванд идва по-малко от месец след взривяването на журналиста от Радио Свободна Европа в Афганистан Илияс Дайе.

На 7 ноември беше убит и популярен бивш телевизионен водещ от Толо ТВ. През май в столицата Кабул бяха убити репортер и техник от частна телевизия.

До днес убитите журналисти в Афганистан от началото на 2020 г. са четирима. Това нарежда страната сред трите най-опасни за репортери в света. Убийството на Майванд съвпадна с публикуването на доклада "Бяла книга за журналистиката по света" на Международната федерация на журналистите.

Според доклада от 1990 г. насам по света са убити 2658 журналисти. Само през тази година убитите са 42, като с днешното убийство в Афганистан стават 43. В момента в различни затвори по света лежат 235 журналисти.

Най-много убити репортери през 2020 г. има в Мексико - 13, следва Пакистан с 5, Афганистан с 4, Индия, Ирак и Нигерия - по трима.

Най-много журналисти зад решетките в момента има в Турция - 67, Египет - 21, Китай - 23, Еритрея - 16, Саудитска Арабия - 14, Беларус - 11, Йемен и Камбоджа - по 9, Камерун - 6, Мароко и Мианмар - по 5.

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...