"Дневник"

Стотина медии публикуваха днес във Франция отворено писмо, в което отправят призив за мобилизация в подкрепа на свободата на словото. Писмото е и в подкрепа на сатиричното издание "Шарли ебдо", което отново бе заплашено от терористичната организация "Ал Кайда", след като препубликува породили полемика преди няколко години карикатури на пророка Мохамед, предаде агенция "Франс прес".

Писмото бе публикувано в момент, в който във Франция тече делото срещу съучастници на нападателите срещу редакцията на "Шарли ебдо" и срещу еврейски супермаркет през януари 2015 г. "Шарли ебдо" препубликува карикатурите на пророка Мохамед точно в навечерието на началото на процеса.

В началото на седмицата Марика Брет, директорката на отдела за човешки ресурси на сатиричното издание, обяви, че е изведена от дома си заради заплахи срещу нея, сметнати за сериозни.

Препубликуването на карикатурите бе приветствано, но и критикувано, защото именно заради това "Ал Кайда" отправи нови заплахи срещу изданието. Редица мюсюлмански страни също осъдиха препубликуването.

"В резултат на публикуването отново на карикатурите на порока Мохамед на 2 септември "Шарли ебдо" отново е заплашен от терористични организации. Заплахите са истинска провокация насред процеса и се простират отвъд "Шарли", защото касаят също всички медии и дори президента на републиката", казва Рис, директор на сатиричното издание.

"Стори ни се необходимо да предложим на медиите да обмислят колективен отговор, който заслужава да бъде даден в тази ситуация", допълни той.

Тази мобилизация се изрази в отвореното писмо към френските граждани, което е на първа страница на "Шарли ебдо" днес. Писмото се появява и на страниците на изданията и на интернет сайтовете на медиите, които са го подписали. Сред тях има национални и регионални издания, основни телевизии, седмичници и радиостанции.

"Днес, през 2020 г., някои от нас са заплашвани със смърт в социалните мрежи, когато изразяват по-особени мнения. Медиите открито са набелязани за мишена от международни терористични организации. Държави упражняват натиск върху френски журналисти, "виновни", че са публикували критични статии", се казва в отвореното писмо, озаглавено "Заедно ние защитаваме свободата".

"Цялата юридическа база, разработена в продължение на два века за защита на вашата свобода на словото, сега е атакувана повече от когато и да било през последните 75 години", се казва в писмото. "Този път атаките идват от нови тоталитарни идеологии, претендиращи понякога, че се вдъхновяват от религиозни текстове", се казва още в текста.

"Ние имаме нужда от вас. От вашата мобилизация", се допълва в писмото и се подчертава, че враговете на свободата трябва да разберат, че "ние всички сме заедно техни категорични противници, независимо от различията в мненията и вярванията между нас самите".

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...