"СВОБОДНА ЕВРОПА"

Бъдещето на Юлия Цветкова е много несигурно. Тя е обвинена за "създаването и разпространяването на порнографски материали", след като споделя стилизирани скици на "истински" женски тела в социалните мрежи.

"Опитвам се да не губя надежда, но в Русия само 1% от обвиняемите биват оправдани. Това предполага, че аз имам 1% шанс да изляза от това напълно свободна. Това е доста отчайваща прогноза", казва активистката в интервю пред The Art Newspaper.

 27-годишната Юлия живее в град Комсомолск на Амур в далечния Хабаровски регион в Източна Русия. В момента е под домашен арест, след като прекарва 4 месеца в затвора, през които тече разследването на нейните активистки дейности. Възможно е да бъде осъдена на 6 години затвор.

 Проблемите ѝ с властите започват в началото на 2019 г., когато се опитва да постави 2 представления в родния си град. Едното цели да разчупи стереотипите за стриктно дефинираните два пола на мъж и жена, а другото е срещу милитаризацията на обществото.

 "Не знам кое беше по-страшно за тях – пиесата за джендър, която те не разбират и се страхуват, или другата пиеса, която беше много политическа, много хаплива. Предполагам, че комбинацията от двете ме докара до тук", казва Юлия в телефонно интервю за Си Ен Ен. "След този случай ме викаха в полицията всяка седмица".

 През последвалите 6 месеца активистката е разпитвана от разследващите постоянно, домът ѝ е обискиран и чак тогава официално е заведено дело срещу нея. Когато полицията претърсва апартамента и компютъра ѝ през ноември 2019 г., те откриват няколко феминистки групи, които тя модерира в руския еквивалент на Фейсбук – ВКонтакте.

 "Тогава ми зададоха много въпроси, откриха дейностите ми в интернет и разбраха как точно могат да формират обвиненията срещу мен. Това е редовна схема: полицията търси каквито и да е сведения за потенциално престъпление в работата на активиста и чак след това завежда делото", казва Цветкова.

 Скоро след това тя е арестувана заради публикуването на скици на голи женски тела с надписи:

"Истинските жени имат мазнини и това е нормално", "Истинските жени имат мускули и това е нормално", "Истинските жени имат бръчки и бели коси и това е нормално".

Целта на кампанията й е била да промотира по-позитивния поглед към женското тяло и да накара жените да се чувстват по-добре в своята кожа.

 Освен феминистки послания, Юлия често създава и антихомофобски кампании. През декември 2019 г. тя е глобена за нарушаване на спорния закон срещу гей пропагандата, забраняващ промотирането на "нетрадиционни сексуални връзки". Тогава тя публикува в личния си профил във ВКонтакте рисунка, на която са изобразени две еднополови семейства с деца, а надписът гласи: "Семейството е там, където има любов. Подкрепяйте ЛГБТ семействата!"

 Проблемите с властите не отказват Юлия и тя се радва, че каузите, на които се е отдала, набират все повече популярност в Русия.

 "Вече има протести в малки градове, където знам, че протестиращите нямат същата свобода или подкрепа, на които се радва обществото в Москва. Затова те всъщност рискуват много", казва Юлия, чийто роден град Комсомолск на Амур се намира в тази част на Сибир, в която са били лагерите от ГУЛАГ.

 "За мен това, че тези протести все пак се случват, е изключително вълнуващо, защото знам какво значи да живееш в малък град и да си феминист, колко страшно и самотно би могло да бъде..."

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.