"СВОБОДНА ЕВРОПА"

Бъдещето на Юлия Цветкова е много несигурно. Тя е обвинена за "създаването и разпространяването на порнографски материали", след като споделя стилизирани скици на "истински" женски тела в социалните мрежи.

"Опитвам се да не губя надежда, но в Русия само 1% от обвиняемите биват оправдани. Това предполага, че аз имам 1% шанс да изляза от това напълно свободна. Това е доста отчайваща прогноза", казва активистката в интервю пред The Art Newspaper.

 27-годишната Юлия живее в град Комсомолск на Амур в далечния Хабаровски регион в Източна Русия. В момента е под домашен арест, след като прекарва 4 месеца в затвора, през които тече разследването на нейните активистки дейности. Възможно е да бъде осъдена на 6 години затвор.

 Проблемите ѝ с властите започват в началото на 2019 г., когато се опитва да постави 2 представления в родния си град. Едното цели да разчупи стереотипите за стриктно дефинираните два пола на мъж и жена, а другото е срещу милитаризацията на обществото.

 "Не знам кое беше по-страшно за тях – пиесата за джендър, която те не разбират и се страхуват, или другата пиеса, която беше много политическа, много хаплива. Предполагам, че комбинацията от двете ме докара до тук", казва Юлия в телефонно интервю за Си Ен Ен. "След този случай ме викаха в полицията всяка седмица".

 През последвалите 6 месеца активистката е разпитвана от разследващите постоянно, домът ѝ е обискиран и чак тогава официално е заведено дело срещу нея. Когато полицията претърсва апартамента и компютъра ѝ през ноември 2019 г., те откриват няколко феминистки групи, които тя модерира в руския еквивалент на Фейсбук – ВКонтакте.

 "Тогава ми зададоха много въпроси, откриха дейностите ми в интернет и разбраха как точно могат да формират обвиненията срещу мен. Това е редовна схема: полицията търси каквито и да е сведения за потенциално престъпление в работата на активиста и чак след това завежда делото", казва Цветкова.

 Скоро след това тя е арестувана заради публикуването на скици на голи женски тела с надписи:

"Истинските жени имат мазнини и това е нормално", "Истинските жени имат мускули и това е нормално", "Истинските жени имат бръчки и бели коси и това е нормално".

Целта на кампанията й е била да промотира по-позитивния поглед към женското тяло и да накара жените да се чувстват по-добре в своята кожа.

 Освен феминистки послания, Юлия често създава и антихомофобски кампании. През декември 2019 г. тя е глобена за нарушаване на спорния закон срещу гей пропагандата, забраняващ промотирането на "нетрадиционни сексуални връзки". Тогава тя публикува в личния си профил във ВКонтакте рисунка, на която са изобразени две еднополови семейства с деца, а надписът гласи: "Семейството е там, където има любов. Подкрепяйте ЛГБТ семействата!"

 Проблемите с властите не отказват Юлия и тя се радва, че каузите, на които се е отдала, набират все повече популярност в Русия.

 "Вече има протести в малки градове, където знам, че протестиращите нямат същата свобода или подкрепа, на които се радва обществото в Москва. Затова те всъщност рискуват много", казва Юлия, чийто роден град Комсомолск на Амур се намира в тази част на Сибир, в която са били лагерите от ГУЛАГ.

 "За мен това, че тези протести все пак се случват, е изключително вълнуващо, защото знам какво значи да живееш в малък град и да си феминист, колко страшно и самотно би могло да бъде..."

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин