ВИРГИНИЯ ЗАХАРИЕВА  изпрати отворено писмо до правителството по повод обявените вчера икономически мерки заради извънредното положение. Тя е автор на книги  и психотерапевт.

 

Ето текстът на писмото:

Вчера на брифинга на правителството за мерките за подпомагане на населението свободните професии изобщо не бяха споменати. Министърът на финансите, след като изброи мерките за бизнеса и някои мерки за пенсионерите, каза че останалите, които влизат в групата на маргиналите, не подлежат на подпомагане.

Като цяло поведението и излъчването ви е арогантно и неуважително към тези, които управлявате.

Все едно трябва да помагате на българите от собствения си джоб. Вярвате, че обществените блага ви принадлежат?

В тези две седмици или два месеца изолация, без ясни мерки за разсрочване на плащанията за населението, явно не си давате сметка за психологическия ефект, който има тази ситуация върху населението.

Затворени у дома, обливани от апокалиптични новини, хората не могат да разтоварят тревогата в действие: нито могат да нападнат, нито да избягат и се получава опасно нагнетяване на напрежение. Знаем какви са последствията: тревожни разтройства, депресии, неконтролируема агресия. Казвате ни: "айде още една седмица не е минала..." И балканското: - "Търпете... това може да продължи и година...". Всички имаме отговорности към близките и обвързаности, които НЕ търпят отлагане.

Пак се прилага принципът: който издържи.

"Имате много спестявани." Но и да издържат някои, как ще живеят сред притиснат озверял народ. "Радвайте се, че не пускаме декрети като Орбан..." Разбираме намека. Познаваме диктатурата.

Грижата се налага СЕГА, господа управляващи, за да се запази психическото равновесие, за да можем после по-лесно да излезем от кризата. Вирусът ще премине. Психичното и духовното здраве се лекуват много по- дълго и трудно!

Държавата е за това, за такива ситуации.

Пространните ви брифинги са фалшива игра на демокрация!

Държавата във ваше лице е токсична. Тя е опашката на вируса.

В момента губим и последните си лични свободи. Дали ще спрете да следите телефоните ни след тази криза? И освен това казвате: Останете си у дома и вземете още кредити, ако нямате средства.

Супер!

Природата на бъдещето е несигурна. Същността на живота е движение и промяна. Когато имате поданици и искате да ги затворите за тяхно добро, да им отнемете свободата, правото на труд, трябва да дадете нещо. Да поемете отговорността да рискувате средства! Не хората!

И да сте смирени, щом са ви избрали да им служите.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...