Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, носител на Нобеловата награда за мир през 1988 г., обяви, че ще върне наградата си в знак на протест срещу награждаването на австрийския писател Петер Хандке, съобщи dn.se.

Като лекар на ООН през 1992 г. Доктаре първа оповести за системното насилие по време на войната в Босна и Херцеговина и разказа за случващото се там.

Снощи в Стокхолм се събраха стотици граждани, за да протестират срещу присъждането от Шведската академия на Нобеловата награда за литература на Петер Ханд

В обръщение към тях Кристина Доктаре показа медала си и заяви, че ще върне своята награда, което бе посрещнато с аплодисменти от хората. Тя напомни за войните на Балканите, разказа за вонята на разложени тела и за ужасите, на които е била свидетел.

„Докато съм жива, ще свидетелствам за истината за ужасната война, за да не бъде тя никога отричана”, подчерта носителката на Нобел за мир.

Награждаването  на Петер Хандке доведе до остри реакции, особено в Босна и Херцеговина, Косово, Албания, Турция и Хърватия. Австрийският писател е известен със своите радикални идеологически възгледи, дясна ангажираност и открита подкрепа на политиката на Слободан Милошевич през 90-те години. Номинирането му доведе до оставката на двама от членовете на Нобеловия комитет за литература, а Албания, Турция, Хърватия и Северна Македония отказаха да участват в церемонията по връчването на Нобеловите награди. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.