ВАСИЛ ГЕОРГИЕВ, "ФЕЙСБУК"

Асоциацията за домашно образование е против Стратегията за детето.

Влизам аз в сайта на въпросната асоциация, хубаво направена, сигурно софтуеристи могат сами да си гледат децата, та хубав сайт са си направили. Искам да разсея предубеждението си, че домашното образование е нещо като домашното здравеопазване или домашното производство на ядрена енергия, както и че това е легална форма на отвличане на деца - от социална среда, от възможности и въобще от бъдеще.

Страницата обаче е готина - та кой, ако не родителят знае от какво се нуждае детето му (това твърдение е сродно на "кой, ако не родителят знае кой антибиотик е най-добър за детето му"). Обаче си викам, гледай какви отдадени хора - обаче, колкото и да са отдадени на детето си, трудно ще му обяснят в първия час специалната теория на относителността, във втория - за решенията на Четвъртия вселенски събор, в третия ще правят набирания, в четвъртия ще учат децата си как да се пише есе, а в петия - ще решават стереометрични задачи.

Колкото повече разглеждам страницата, с множество статии, ми се набива думата "християнски", "християнско", статии от типа на "Домашното образование е мисия за християни", "Евопюционната теория и нейното приложение" (жокер- комунизмът е нейното приложение) и така нататък - ясно е накъде отиват нещата - към килийното училище.

Явният проблем тук е какво учат децата, разбира се, но той е поправим донякъде и след време - когато осъзнаеш, че медресето не ти е дало достатъчно знания или си градил върху грешни основи, можеш, ако положиш усилия, да се поправиш.

По-големият проблем е, че няма гаранция, че това не са отвлечени и лишени от свобода деца - за които родителят е също учител (единствен), приятел, източник на информация. Колкото и добри намерения да има родителят - в това не се съмнявам, той не може да изпълнява всички или повечето социални функции за детето си и от това могат да следват много тежки психични последици за децата.

Та въпросът е - защо такива скандални практики на религиозна злоупотреба с деца се допускат, толерират и явно - одобряват, а когато става въпрос за политика за защита на децата, цялата оная сган скача и ББ спира стратегията.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.