SKIF

От седмица Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” има нов директор. Ще си позволим да обърнем внимание на новия ръководител от името на читателите на някои от видимите проблеми.

- Библиотечните каталози трябва да се обновят, картончетата са захабени, а най-старите вече не се четат. Не е ли време читателите по електронен път да изискват книгите, които ще ползват, и да имат пълен достъп до всички книги, включително и тези, които са в хранилищата извън София?

- Много книги, печатани преди 100 и повече години, обикновено са неизползваеми – много от тях са за реставрация, която тече години наред.

- Неприятно е, когато изискани книги са взети за служебно ползване.

- Читални 4 и 5 са в окаяно състояние – лятно време температурите са много високи, липсата на кислород е осезаема. Зимата обратното – температурите са ниски и не помагат за пълноценна работа. Служителите и читателите проявяват истински стоицизъм, работейки в тези условия. Климатик? 

- Масите са за по трима, което създава голямо неудобство, а столовете са амортизирани. За настолни лампи не може и да се говори.

- Контактите, в които се включват преносимите компютри, са крайно недостатъчно. 

- Цената на членска карта е 20 лева и важи за календарната година, без значение кога е направена – през януари или ноември. Ще бъде честно към читателите, ако тя в действителност е годишна, но от дата до дата. Иначе е несправедливо.

- Трябва някой да контролира възрастните читатели, които не умеят да работят с мобилните си устройства и телефоните им гърмят в читалнята.

- Състоянието на тоалетните също е плачевно – ниска хигиена, неработещи казанчета, липса на течен сапун и сешоар. Все пак сме в ХХІ век…

- Копирният център може да бъде по-гъвкав и модернизиран. Спокойно може да предлага подвързване, тетрадки, бележници и химикалки.

Ясно е, че финансирането на библиотеките е мизерно. От години държавна политика е да се потискат библиотечните и читалищните работници, а с тях и читателите. Новият директор идва от богатия университет на Стоян Денчев. Времето е негово. Наясно сме, че за столетие няма да стигнем западноевропейските библиотечни стандарти, където читателят и библиотекарят четат и работят при перфектни условия. Но поне да се направи някакво усилие към по-добро.

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...