DW

Известният критик на Путин, руският опозиционер Алексей Навални, е мъртъв, съобщават руски медии. Информацията идва от затвора, в който той излежаваше присъдата си. Засега причината за смъртта му остава неясна.

На уебсайта на затвора е публикувано съобщение, че Навални "се е почувствал зле" след разходка навън и почти веднага е загубил съзнание.

От руския затвор твърдят, че веднага са повикали медицинска помощ, но лекарите не са успели да върнат Навални към живота. Причината за смъртта му още се изяснява.

В началото на декември Навални изчезна от друг затвор, където излежаваше дългогодишната си присъда. Самият той наричаше обвиненията срещу себе си разплата за това, че навремето е бил начело на антикремълската опозиция. Отявленият критик на Кремъл не очакваше да бъде освободен, докато Путин е жив.

 

Трън в очите на Кремъл

Навални допринесе за разпалването на протестите в Русия през 2011-2012 г., като водеше кампания срещу корупцията и изборните измами, разследваше близкото обкръжение на Путин и споделяше резултатите във видеоклипове, които събираха стотици милиони гледания. Навални, който в продължение на години беше трън в очите на Кремъл, разкри също така съществуването на т.нар. дворец на Путин, както и на имения и яхти, използвани от бившия президент Дмитрий Медведев.

През 2020 г. Навални изпадна в кома след отравяне с новичок. Тогава той беше преместен за лечение в Германия. След като се възстанови, Навални се завърна в Русия, където беше арестуван още на летището и осъден на първата от няколко дългогодишни присъди.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.