АЛЕКСАНДЪР КЬОСЕВ, фейсбук

Рожденият ден на Алеко беше превърнат от гражданите във втори Росенец. 

Протестиращите нахлуха в една узурпирана територия – родолюбието – където кресливите ПетрЕоти нахално си бяха устроили сараи. И казаха: това е наша земя, законно притежание. Връщаме си я. Ние сме истинските патриоти, които изграждат България и се грижат за нея  - по примера и според завета на Алеко. 

Организаторите благодарят на невероятния Руси Чанев, който чете откъси от "Бай Ганьо". Те благодорят още на всички граждани и съмишленици, особено на присъстващите писатели, които говориха за гражданския патриотизъм: Георги Господинов, Здравка Евтимова, Алек Попов, Михаил Неделчев, Боян Биолчев, Деян Енев, Иван Ланджев, Калин Терзийски. Имаше и много други писатели, театрали, кинодейци,  журналисти и интелектуалци, които не се добраха до микрофона, молим ги за извинение. Теодора Димова, Елена Алексиева, Захари Карабашлиев, Явор Гърдев не бяха в София и не можаха да се присъединят, но ни изпратиха своята подкрепа.

Лично благодаря на присъединилите се мои приятели, както и на синовете си, които ме подкрепиха.

Благодарим на Атанас Шарков,  Александър Александров,  Иван Калчев и техните приятели, които безкористно ни помогнаха с техниката.

На фона на тази помощ и на това присъствие с отсъствието си блестяха: 

- Най-важните обществените медии и водещи телевизии. Единствено Нова изпрати екип да отрази писателите, но не знаем дали репортажът е бил излъчен. Отразиха ни и ни съдействаха ни обаче БНР, Marginalia, площад „Славейков“, Mediapool, „Актуално“, „Фактор“, Deutsche Welle, портал „Култура“ и много други. Искрено благодарим на всички.  

- Нямаше ги и повечето от граждански и политически организации, от които очаквахме подкрепа. Присъстваха представители на Aсоциация на учителите по български език и литература и на Български училища в чужбина, а единствената политическа организация, която се включи истински активно беше Клуб "Девети декември - 9 XII" от  "Да, България".  

Очевидно останалите партии и политици все още не са чули основното послание: патрЕотите са в парламента, а гражданският патриотизъм не е представен там. Нуждаем се от представителство. Строящите България граждани искат Иваница Граматиков в Народното събрание! Настояваме да превърнете гражданския патриотизъм – истинският патриотизъм - в конкретни и работещи политически програми, мерки и политики! Направете го още за местните избори!

Няма страшно, акцията продължава, всинца ще чуят това послание.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...