Валери Йорданов - актьорът от Народния театър "Иван Вазов", си обръсна главата по време на видео, заснето от дома му и излъчено в канала му в YouTube, съобщи "Дневник". Той е направил това в знак на протест срещу директора на театъра Васил Василев и пиарката на институцията Велислава Кръстева, "защото те ни изкорубиха душичките". Йорданов иска и оставката на Василев.

Актьорът е сред организаторите на подписка в подкрепа на режисьора Александър Морфов. В края на октомври на вратата на офиса на Велислава Кръстева, бивш пиар на ДПС, се появиха надписи "ДПС", "Връзки с обществеността на Ахмед Доган" и "Изчезвай". Впоследствие Морфов призна, че той е "известният извършител и че не се е крил".

 Йорданов твърди, че по време на заседание на комисията, която установява дали Морфов е нарушил Закона за защита от дискриминация, Васил Василев му е казал "ти там си трай". "Няма как аз да си трая там, когато срещу себе си виждам такова управление между 1976 и 1984 г.", подчертава актьорът.

Срам го е от страха на колегите си в Народния театър, но не ги обвинява, защото всеки има семейство и деца, но го е срам, че все още има хора, които разчитат на този страх и "правят от нас никои". "Почвам да се срамувам, че съм българин. Няма да ви го простя това", категоричен е Валери Йорданов.

Той споделя, че снощи, след края на събирането на подписи, "едно птиченце дойде и ми прошепна", че човек, който работи в Народния театър, е бил уволнен, защото се е подписал на подписката в подкрепа на Морфов. След 10 минути обаче са му се обадили и са му казали, че няма да го уволнят, но "вече да си трае и да внимава".

Актьорът казва, че служители на Народния театър са принуждавани да напускат, като в началото на директорстването на Васил Василев всичко е било наред. В един момент обаче десетина дългогодишни служители на театъра, които "перфектно" са изпълнявали служебните си задължения, са започнали да напускат.

Йорданов дава пример със служителка "инспектор салон", чиято врата е била разбита. По думите му Кръстева е казала по този повод, че това е било направено, "защото се разширяваме". Кръстева също така коментирала, че възрастните хора трябвало да си търсят на друго място работа, а "ние ще доведем млади служители, наши хора".

Йорданов увери, че може да докаже твърденията си и че има свидетели. Освен това Кръстева попитала друга по-млада служителка на театъра дали иска да заеме нейното място, но тя показала солидарност с нея и също напуснала театъра.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...