DW

С атаката срещу Украйна Владимир Путин допусна "историческа грешка", без която би могъл да управлява до смъртта си, казва руският опозиционер Михаил Ходорковски. По думите му заповедта на руския президент за нападението е била "емоционална" стъпка, свидетелстваща за това, че Путин проявява все повече признаци на "старческа параноя". В интервюто си за френската телевизия France 24, излъчено на 2 март, Ходорковски все пак отбелязва, че "Путин не е луд в клиничен смисъл".

Путин не е знаел истината

Руският опозиционер е убеден, че подготвяйки инвазията, Путин е допуснал "много грешки", отчасти заради изолацията, в която живеят всички авторитарни владетели. В продължение на 20 години Путин е заобиколен от съветници, които не смеят да кажат истината, затова и руският президент не е дооценил мащаба на украинската съпротива. Вероятно е мислел, че украинците "ще посрещнат с цветя" руските военни, казва Ходорковски. С тази война Путин извърши "политическо самоубийство", защото "няма да може да победи в Украйна, дори да завладее Киев и Харков".

Ходорковски предполага, че до няколко години сегашният руски режим ще рухне. В момента руското общество в голяма степен поддържа войната заради пропагандата и преследванията, на които Кремъл подлага независимите медии, но това положително отношение ще се промени, когато руските войници започнат да се завръщат у дома в ковчези и когато населението започне да страда от последствията на икономическите санкции и от международната изолация, смята опозиционерът.

Мнението на Ходорковски е, че сега Путин се опитва да "печели време" във връзка с разрастващите се антивоенни протести в страната, които няма да могат да бъдат потушени без намесата на армията.

"Тази война ще доведе до крах на режима на Путин"

И бившият световен шампион по шах Гари Каспаров разкритикува остро руския президент в интервю за германския ФАЦ. "Това, че се оказах прав (по отношение на Владимир Путин - бел.ред.) не е повод за радост. За моята страна това е трагедия. Хиляди руснаци умират заради този безумен диктатор. Много от тях са се родили при Путин и ще умрат при Путин", казва Каспаров.

Преди време в отговор на въпроса кого смята за по-опасен - Путин или ислямистите от ИД, Каспаров бе отговорил: "Терористичните организации идват и си отиват, а Путин е постоянна екзистенциална заплаха". Днес по този повод той добавя: "Тогава ме сметнаха за идиот. Но днес вече малцина помнят какво точно означава абревиатурата ИД. Днес изглеждам като Нострадамус, защото описах това, което хората не искаха да чуят".

Каспаров казва също така, че се надява "тази война да доведе до крах на режима на Путин". Опозиционерът обяснява, че за рухването на диктатурата са нужни три фактора. Първият е военното поражение, до което може да се стигне, ако Украйна се съпротивлява достатъчно. Вторият фактор - това е икономическият и финансов крах, който е въпрос на седмици. Третият фактор е изолацията - това е много важно в психологическо отношение. Ако всички тези три компонента са налице, режимът може да рухне и за час, защото "хората ще излязат на улиците, а олигарсите ще изхвърлят Путин", казва бившият световен шампион по шах.

"Режимът на Путин се крепи само на парите"

Мнението на Каспаров е, че "ситуацията в днешна Русия не бива да се сравнява по своя фанатизъм със ситуацията при Сталин или с Германия при Хитлер, където хората са били готови да умрат за любимия си вожд". "Режимът на Путин се крепи само на парите - повече прилича на мафиотска държава. Докато босът раздава пари и защита, хората ще го поддържат. Но щом парите спрат, и лоялността ще изчезне", подчертава Каспаров.

"Когато една диктатура се приближава към своя край, не може да се предскаже кой ще направи последния ход", смята шахматистът. "Десетки хиляди хора излязоха на улиците въпреки риска да бъдат бити, арестувани и затворени за години зад решетките. Днес те протестират против войната, но следващата седмица могат да протестират заради спада в стандарта на живот. Когато на улиците излязат стотици хиляди или милиони, кой ще ги нападне?", пита Каспаров в интервюто на ФАЦ.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В изкуството, както и в любовта, преди всичко трябва да бъдем откровени.“

Джузепе Верди, италиански композитор, роден на 10 октомври преди 211 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.