"Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР.

В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър приятел става качествен предател" и "Страхливо започваме живота си, Иване". 

През 1991 г. заминава за Лондон и там завършва фотография, след това заминава за Швеция и Норвегия, където работи. Стайков е едно от известните лица от шведския минисериал "Бек".

През 2019 г. актьорът е диагностициран с множествена склероза. От 5 години е в инвалидна количка.

"Множествената склероза може да се забави, но не може да се излекува, това е ясно и на малките деца. Който я излекува, моментално ще му дадат нобелова премия за медицина, защото ще намери лек и за Паркинсон", казва Стайков. Получава пенсията по болест - 667 лв. 

"Добре че имам втора пенсия от Швеция и се надявам да е около 1200 лв., които съм си изработил", казва актьорът, който живее в Бургас.

За лечението са му необходими 100 000 евро за хубава инвалидна количка, нови зъби и рехабилитация.

"Да съм подсигурен за 5 години, докато дойде пенсията от Швеция", сподели актьорът.

В предаването "Радиоточка" каза, че се информира от интернет, "говоря доста езици и следя българската политика с половин око".

"Не се ядосвам, защото това, което се случва, е кофти театър",  смята Георги Стайков.

А родната култура я определя като "Кръстникът", "Спасителите" 3, "Да спасим Земята от извънземните сили" 4 и други такива.

Категоричен е, че нямаме конкурентно на европейското кино.

"Да се сравним с други страни от Европа – не Германия и Ангиля, а с Швеция и Норвегия. 2010 г. колко дава държавата за производство на кино? 28 млн. евро в Швеция, а у нас 14 млн. лв.! Техните сериали са известни по целия свят, а защо българските не са? За добър филм са нужни 3 неща - добър сценарий, добър сценарий и на трето място добър сценарий. Не парите са основно", коментира Ростислав от "Вчера".

И за пример посочи Норвегия, която е по-малка от България, а "правят сериали, които се купуват от "Нетфликс", а нашите сериали са дълбоко вторични".

За това как се е променила актьорската игра, Стайков казва, че голяма част от актьорите ни не могат да говорят и не казват "р" и "л". 

"Да, не могат, съжалявам, но не могат", казва Стайков.

"Обикновено режисьори у нас искат да си купят хубава кола и хубав апартамент, и с държавни пари. Филмът "Гунди" дали има субсидии от държавата – не. Това е най-касовият филм, след това "Мисия Лондон", "Love.net", "Шменти капели" и т. нататък.", коментира той.

Желаещите да подкрепят актьора и да направят дарения за лечението на Георги Стайков могат да го направят на:

BG21UNCR70001522505484

Георги Николов Стайков

Цялото интервю чуйте в звуковия файл тук

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...