bnr.bg

1963 година. Бляскавият кинофестивал в Кан, където големите имена Федерико Фелини, Алфред Хичкок, Клаудия Кардинале, Жана Моро, Грегъри Пек, Бърт Ланкастър показват своите шедьоври. И в тяхната звездна компания - нашият филм "Тютюн" - драма, романтика, жажда за богатство и власт, съпротива срещу установения ред. 

На червения килим пристъпва Невена Коканова, а към нея забързано тръгва председателят на фестивалното жури, писателят Андре Мороа. Целува й ръка и й казва: "Вие ме развълнувахте!" - впрочем нещо неприето дотогава - преди да се раздадат наградите председателят на журито да поздравява актьори или режисьори. А след като гледа българския филм, един шведски журналист възкликва -  "Не сте  ли съгласни, че главната героиня е по-красива от София Лорен?!"

Но още преди този звезден миг, "Тютюн" се е превърнал в събитие в обществения живот в България. По брой на зрителите достига четвърти резултат в историята на българското кино до онзи момент - с невероятните 4 млн. и 300 хиляди зрители.  

Кинолентата е заснета по романа на Димитър Димов "Тютюн". През 1952 творбата е разгромена от литературната критика, а авторът му е наречен буржоазен писател. Лично Вълко Червенков защитава Димов, но цената на тази защита е добавянето на нови страници в романа. И на нови герои.

Филмът е заснет през 1961г., режисьор е Никола Корабов, оператор е Въло Радев, музиката пише Васил Казанджиев.

Работата си над сценария по филма Корабов нарича „игра с огъня“ - не само заради сложността оригиналният текст да бъде преведен на езика на киното, но и заради мъчителната съдба на самия роман. Той признава, че докато продължават критиките към Димов, той искрено му се е възхищавал...

Изборът на Невена Коканова за ролята на Ирина също е част от драматичната история на лентата. Членовете на Художествения съвет смятат, че младата стажант-актриса от Ямболския театър е неприемлива за образа на Ирина. Някои наричат нея „невзрачна“, а режисьора - „безумец“. Засипват го заплашителни писма, подложен е на безпрецедентен натиск.

"Викнахме Коканова за проба на Лила" - спомня си Корабов. - "Но виждам, че тя излъчва огромен чар. Без да го осъзнава. Дай да направим една проба. Да видим дали ще се получи. Невена е руса, направихме я черна, тя е по-ниска, повдигнахме я. И така, с някои провокации опитахме част от сцените. Помагаха ми всички и нещата станаха”. 

В киносредите това се приема с упреци и въпроси - как Корабов ще изтръгне от това момиче дълбоките женски качества на Ирина? Към ролята имат интерес и популярни за времето си актриси. Част от художествения съвет подкрепя Невена, повечето са против. И тогава с думата на един човек приключва драмата. Авторът на романа Димитър Димов избира Коканова... 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Враг номер едно на изкуството е да прилича на нещо вече правено, на нещо гледано. Ценното е уникалността.”

Георги Мишев, писател и сценарист, роден на 3 ноември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...