След невероятния успех на първите два филма „Кръстникът“ Ал Пачино е най-горещата звезда в „Холивуд“. Предлагат му почти всяка роля в почти всеки по-амбициозен проект. „Индипендънт“ припомня 5 известни филма, в които в главна роля можехме да гледаме големия почитател на Шекспир, ако той не беше взел друго решение. Ето ги и тях:

1.    „Междузвездни войни“. Ролята на Хан Соло е предложена на Пачино, но той отказва, защото „не разбирал сценария“. По-късно определя решението си като „пропусната възможност“. В крайна сметка за киното грешката му не е фатална. Хан Соло става Харисън Форд и поредицата се превръща в класика.

2.    „Крамър срещу Крамър“. Химията между Дъстин Хофман и Мерил Стрийп прави този филм за един горчив развод най-успешната лента за 1979 г. Филмът сигурно нямаше да пострада ако в главната роля на Тед Крамър беше влязъл и Пачино.

3.    „Хубава жена“. Трудно е да си представим друг, освен Ричард Гиър в може би най-известната романтична комедия. Като се има предвид характеристиката на филма, може би и днес той изглежда по-добрия избор, а решението на Пачино – правилно. Въпреки това е любопитно какво щеше да се случи, ако той си партнираше с Джулия Робъртс на екрана.

4.    „Умирай трудно“. Ролята на Джон Макклейн в култовата коледна екшън поредица е предложена първо на Пачино. След представянията му в „Белязаният“ и „Жега“ може спокойно да се каже, че той щеше да бъде брилянтен. Все пак той решава да отстъпи серията на Брус Уилис, който се справя добре и все още я поддържа. През 2013 г. Ал скромно казва: „Дадох на това момче кариера“.

5.    „Шофьор на такси“. Може би това е ролята, за която Пачино трябва най-много да съжалява. Със сигурност е така при Дъстин Хофман, който също на пръв поглед не вярва в идеята на Мартин Скорсезе. В крайна сметка Де Ниро затвърждава статута си на гений с изпълнението си и импровизира за една от най-незабравимите реплики – „На мен ли говориш?“.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.