segabg.com

Кейт Бланшет, носителка на две награди „Оскар“ и несъмнено една от най-талантливите актриси на нашето време, има в биографията си около 60 роли. „Манифесто“ с един замах добавя към портфолиото й още цели... 13: във филма на Джулиан Розенелд тя изиграва коренно различни по възраст, пол, занятие и външен вид персонажи – клошар, работник в инсинератор, хореограф, тв говорителка, южняшка домакиня. Във всеки един е неузнаваема. Струва си да се види дори само заради възхитата от гъвкавостта на актьорските й преобразявания.

И горе-долу само за това, ако не сте фенове на модърн арта, дадаистите и Казимир Малевич. Защото в „Манифест“ извън изпълнението на Кейт няма нищо кинематографично. Розефелд не е режисьор, а германски визуален артист и творбата му дебютира като изложба на мултиекранно пространство през 2015 г. По-късно създателят й решава да го обогати с думите на важни личности от историята на XX век (Карл Маркс, Тристан Цара, Ивон Рейнър, Казимир Малевич, Ларс фон Триер) и да го опакова под формата на филм, за да го представи на фестивала за независимо кино в САЩ „Сънданс“ през 2017-а. „Филмът“ е заснет за 12 дни в Берлин с помощта на оператора Кристоф Краус. Но не всеки амбалаж е шедьовър и не всеки опаковчик е Кристо.

„Манифест“ несъмнено провокира размисъл и понякога дори забавлява, тъй като Бланшет предлага 13-те извънредно сериозни, понякога дори гневни или революционни текста в напълно откачена среда и контекст. Актьорската й изобретателност държи „инсталацията“ на Розефелд над водата.

Има един театрален мит за Сара Бернар, чиито превъплъщения били толкова емоционални и завладяващи, че когато взела да чете откъси от телефонния указател, публиката в залата се разхлипала от вълнение. От подобна класа е и Бланшет.  

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...