На днешния ден изключително много пасва скечът на „Монти Пайтън” от 1974 г. за футболен мач между Германия и Гърция, припомня washingtonpost.com. Клипчето на комиците е изключително актуално 41 години по-късно и показва разминаването на идеите на двете световни философски „люлки”.

Отборите на двете държави са представяни от най-добрите им мислители, като сред германците блести и тогавашната звезда Франц Бекенбаур. Останалите са: Лайбниц, Кант, Хегел, Шопенхауер, Шелинг, Ясперс, Шлегел, Витгенщайн, Ницше и Хайдегер. От гръцка страна играят: Платон, Епиктет, Аристотел, Софокъл, Емпедокъл, Плотин, Епикур, Хераклит, Демокрит, Сократ и Архимед.

През по-голямата част от мача двата отбора единствено мислят и говорят, а на тъча загрява Карл Маркс. Въпреки липсата на игра Ницше получава картон. В последните минути Архимед извиква „Еврика!”, повежда топката към германската врата, подава на Сократ, който след няколко паса отново държи топката и вкарва гол с глава на Лайбниц. Хегел, Кант и Маркс дълго спорят със съдията Конфуций. Кант и Хегел обясняват, че от философска гледна точка гол няма, а Маркс крещи, че е аут. Гърците грабват купата и ликуват.

"МОНТИ ПАЙТЪН" е комедийна група, съставена от британците Греъм Чапман, Джон Клийз, Ерик Айдъл, Тери Джоунс, Майкъл Палин и американеца Тери Гилиъм, създатели и звезди от Летящия цирк на „Монти Пайтън“. „Летящият цирк“ е телевизионен сериал от 45 епизода, чието излъчване започва по BBC на 5 октомври 1969 г. и трае четири сезона (до 1974 г.). Свободно структуриран като вариете със скечове и анимационни интермедии (на Тери Гилиъм), “циркът” се прославя с абсурдния си хумор, политическата си некоректност и неочакваните си идеи. Благодарение на него „пайтъните“ се сдобиват с култов статус в съвременната култура. По-късно с тяхно участие и по тяхна идея се правят четири пълнометражни филма, многобройни живи представления на сцена, безброй аудио записи, няколко компютърни игри и книги.

Вижте видеото тук

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"