Украинският режисьор Олег Сенцов, осъден от Русия за подготовка на терористични нападения в Крим, е написал в затвора 5 сценария и роман. Това съобщи неговият адвокат Дмитрий Динзе във „Фейсбук“. 

„Седи си в колонията без проблеми. Единствено, писмата не идват редовно. На въпроси на журналистите отказва да отговори, каза, че пише и не иска да говори нищо. Очаква, разбира се, замяна и се надява на Украйна. Честити на всички Новата година и прегръдки“, написа адвокатът.

Сенцов е 40-годишен, режисьор е на документални филми и писател. Нашумява с филма „Геймър“. Откакто е в затвора има две издадени прозаични книги, а пиесата му „Номера“ се играе в родината му.

Сенцов излежава 20-годишната си присъдата при строг режим в Якутия. Той не се призна за виновен. Пред съда заяви:

„Не знам колко струват убежденията ти, ако не си готов да страдаш или да умреш за тях... в Русия има още една част от населението, което знае перфектно какво се случва. Но тези хора се страхуват от нещо. Не мислят, че нещо може да се промени, мислят, че всичко ще продължи да е както си е, че системата не може да бъде победена, че са сами, че сме малко, че ще ни хвърлят в затвора, ще ни убият, унищожат. И си седят тихо и спокойно в мишите си дупки".

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.