Васил Богданов, БТА

Днес, 16 май, се навършват 120 години от рождението на Хенри Фонда – актьорът, който получава световна известност с филма „12 разгневени мъже“ (1957) и през почти половинвековната си кариера изгражда десетки образи на честния и доблестен мъж.

В „12 разгневени мъже“ (реж. Сидни Лъмет) Фонда е един от 12-те съдебни заседатели по дело, в което сякаш е пределно ясно кой е престъпникът. Героят на Фонда обаче не се доверява сляпо на предоставените доказателства, предразполагащи към лесна присъда, и успява сам да обърне хода на процеса. Той постепенно убеждава останалите 11 съдебни заседатели, че извършителят на престъплението е друг.

Фонда е и продуцент на филма и като такъв получава номинация за "Оскар" в категорията „Най-добър филм“, но не печели статуетката.

Не получава наградата и през 1941 г. за ролята си в „Гроздовете на гнева“, адаптация на Джон Форд по едноименния роман на Стайнбек. Тогава в категорията „Най-добър актьор в главна роля“ са номинирани Чарли Чаплин за „Великият диктатор“ и Лорънс Оливие за „Ребека“, но отличието отива при Джеймс Стюарт за „Филаделфийска история“.

Хенри Фонда все пак получава престижната статуетка през 1982 г., в края на кариерата си, за ролята на сприхав професор, изправен пред смъртта, в „Край златното езеро“. За жалост, актьорът не успява да отиде на церемонията и да изживее звездния си миг заради проблеми със сърцето, започнали още през 1974 г., когато му поставят пейсмейкър.

Наградата взима дъщеря му Джейн Фонда, която също участва във филма и то точно като дъщеря на героя на Хенри Фонда и на героинята на Катрин Хепбърн. По ирония на съдбата, когато Джейн взима статуетката на баща си, тя вече има зад гърба си два "Оскар"-а за “Завръщане у дома“ (1978) и „Клут“ (1971).  

„Край златното езеро“, последният филм на Хенри Фонда, получава общо три награди "Оскар", а „Ню Йорк Таймс“ определя неговата игра като „от най-висок порядък, сякаш дестилирана от стотици изпълнения“.

Любопитен е фактът, че той никога не е ходил на курсове за актьорско майсторство. За подхода си към професията казва: „Целта ми е публиката никога да не вижда механизма зад изпълнението. То трябва да изглежда естествено и реално“.

Фонда признава, че в началото на кариерата си се е снимал в посредствени филми и е приемал участия в телевизията, за да си осигури финансова стабилност, а най-голямо удовлетворение му носи театърът, където може да развие роля от началото до края, вдъхновен от публиката.

През 1970 г. писателят Джон Стайнбек казва за актьора: „Той носи в себе си вълнение, което не може да се научи, и го допълва със съвестна работа и мъчителни съмнения в себе си.“

Хенри Фонда е роден на 16 май 1905 г. в Гранд Айлънд, Небраска. Учи журналистика в Университета на Минесота и работи на различни места, преди, по съвет на майката на Марлон Брандо, да започне актьорска кариера в Омаха.

След това се премества в Ню Йорк, където трудно намира работа, но постига пробив в театъра. Запознава се с първата си съпруга Маргарет Съливан, а скоро след това прави пробив в Холивуд.

Втората му съпруга Франсис, майката на актьорите Джейн и Питър Фонда (1940-2019), се самоубива през 1950 г., отчаяна от желанието на Хенри да се разведат, за да може той да се ожени за Сюзан Бланшард. Хенри и Сюзан осиновяват дъщеричка на име Ейми, но бракът им не продължава дълго. Актьорът се жени още два пъти, като последните години на своя живот дели с Шърли Адамс.

Хенри Фонда умира в съня си на 12 август 1982 г. Последното му желание е да няма погребална служба, тялото му да бъде кремирано, а очите му дарени на очната банка на Манхатън. 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...